רומן זדורוב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרקליט המדינה על תיק זדורוב: "לא נשנה את עמדתנו בגלל לחץ"

פרקליט המדינה הדגיש כי האינטרס היחיד של הפרקליטות הוא להגיע לחקר האמת. "הטענה המשתמעת כאילו הפרקליטות אדישה לעובדה שהרוצח האמיתי חופשי, וחף מפשע יושב בכלא, מופרכת", אמר ניצן
תמר אלמוג
06 בנובמבר 2018
18:30

פרקליט המדינה שי ניצן התייחס הערב (שלישי) לפרשת הרצח של תאיר ראדה ואמר כי אין בכוונת הפרקליטות לשנות את עמדתם בתיק בגלל "לחץ כזה או אחר". ניצן הדגיש כי "האינטרס היחיד של הפרקליטות היה, ועודנו, להביא לחקר האמת".

"הטענה המשתמעת כאילו הפרקליטות אדישה לעובדה שהרוצח האמיתי חופשי, וחף מפשע יושב על לא עוול בכפו בכלא, היא טענה כל כך מופרכת שקשה אפילו להתייחס אליה", אמר ניצן בכנס המתמחים של משרד המשפטים. לדברי הפרקליט, אין פרקליט שישן בשקט אם הוא יודע שרוצח מסתובב חופשי ברחובות עיר.

ניצן ציין כי בעבר הסכימה הפרקליטות ללא היסוס לערוך משפט חוזר כשהגיעה למסקנה שיש הצדקה לכך. הפרקליט נתן לדוגמה את תיק הרצח במועדון הבר-נוער, שם הפרקליטות חזרה בה מהגשת כתב אישום. "מקרים אלה מוכיחים שהפרקליטות בוחנת כל מקרה לגופו בלב פתוח ובנפש חפצה ואינה מהססת לשנות את עמדתה כשיש לכך הצדקה", אמר ניצן בכנס.

עוד אמר ניצן כי הפרקליטות היא גורם א-פוליטי והיא מקבלת החלטות באופן עצמאי ורק על בסיס ראיות ולא בגלל שגורם פוליטי אמר לה איך לפעול. "לא היה כדבר הזה ולא יהיה כדבר הזה", התחייב הפרקליט.

לפני כשבועיים פורסם כי יש ממצא החדש שעשוי לזכות את רומן זדורוב מרצח תאיר ראדה. הממצא מעביר את הזרקור לכיוון א"ח ששיער התואם בסבירות גבוהה את ה-DNA שלו נמצא בזירת הרצח וא"ק, בת זוגו לשעבר שנחקרה בעבר בחשד שהייתה מעורבת באירוע שגרם למותה של תאיר ראדה.

עורך דינו של א"ח ירון פורר התייחס לפרשה ולמעשה הטיל את האחריות על הרצח על א"ק. לדברי עורך הדין פורר: "כבר בשנת 2012 מרשי מסר גירסתו במשטרה על פיה א.ק בזמן הרצח לבשה את בגדיו. הראיה החדשה רק מחזקת דבריו ואת אמינותו. אם משטרת ישראל היתה בודקת גרסתו במקום לעצרו ולנסות להוכיח ששיקר, אפשר היה לחסוך מרומן זדורוב 6 שנות מאסר".

שופט בית המשפט העליון לשעבר יורם דנציגר, שסבר שצריך לזכות את זדורוב, אמר בהתייחסות לממצא החדש כי הסביר בעבר שיש סיכוי לא מבוטל שהתיק יעבור עוד שלב ויעבור משפט חוזר. "אני נשבעתי לעצמי שלא אדבר היום על התיק הזה", פתח דנציגר באירוע השנה של אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב, "אך אני כן אגיד שלפני חודשיים ביקשו ממני לדבר על התיק הזה והסברתי שיש סיכוי לא מבוטל שהוא יעבור עוד שלב ויעבור משפט חוזר".