נשיא רוסיה פוטין ורה"מ נתניהו
צילום: אי-פי

המשבר עם רוסיה: פגישה בין פוטין לנתניהו בוטלה לאחר שסוכמה

הפגישה הייתה אמורה להתקיים בעוד כמה ימים בפריז, ובעקבות ביטולה ייתכן שרה"מ לא יטוס לצרפת. מקור ישראלי לכאן חדשות: ברוסיה כועסים על פרסום התקיפה הישראלית בסוריה לאחר הפלת המטוס הרוסי בסוריה
גילי כהן
06 בנובמבר 2018
20:15

פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא רוסיה פוטין בוטלה לאחר שכבר סוכמה בין ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת למקבילו הרוסי ניקולאי פטרושב. כך פורסם היום (שלישי) ב"חדשות הערב" בכאן 11. הפגישה הייתה אמורה להתקיים ב-11 בנובמבר בפריז במהלך אירועים לציון מאה שנה לסיום מלחמת העולם הראשונה. 


גורם בלשכת ראש הממשלה מסר כי לבקשת הצרפתים, לא מתקיימות פגישות צד במהלך האירועים בפריז וטרם נקבע מועד חדש לפגישה. מקור ישראלי אמר לכאן חדשות כי ברוסיה כועסים על פרסום התקיפה הישראלית בסוריה לאחר הפלת המטוס הרוסי. בעקבות ביטול הפגישה, ייתכן שנתניהו לא יגיע לפריז.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר אתמול כי "המשך התקיפות הישראליות בסוריה לא רק שלא יביאו לביטחון, אלא רק יגרמו לחוסר יציבות". לפני חודש אמר נתניהו כי פגישה עם פוטין תצא לפועל "בזמן הקרוב". נתניהו מעוניין לפגוש את פוטין על רקע המשבר בין המדינות והצבת מערכת ה-S-300 בסוריה.

לפני כשבועיים הדגיש גורם בקרמלין לכאן חדשות כי הסיבה המרכזית לכך שפגישה בין שני המנהיגים עדיין לא קרתה מאז הפלת המטוס הרוסי בסוריה בספטמבר היא "ענייני לו"ז ותיאום בלבד". בסוף ספטמבר החלה רוסיה להעביר לסוריה את מערכת היירוט S-300. סגנו של שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, אמר כי המערכת  נועדה למטרות הגנה, ואמורה להגן על חיילי רוסיה המוצבים בסוריה.

לדברי בוגדנוב, המסקנה המתבקשת מתקרית הפלת המטוס הרוסי היא שאמצעי ההגנה בסוריה לא היו טובים דיים ולכן הוחלט לשפרם. לפני כחודש וחצי שוחח נתניהו בטלפון עם פוטין והביע צער בשם מדינת ישראל על מותם של החיילים הרוסים.

ראש הממשלה הטיל את האחריות לתקרית על סוריה. בשיחה הדגיש ראש הממשלה את חשיבותו של המשך התיאום הביטחוני בין המדינות, והבהיר כי ישראל נכונה להעביר לרוסיה את כל הפרטים הנחוצים לתחקור האירוע. בקרמלין הודיעו בתום השיחה כי פוטין אמר לראש הממשלה שהמטוס הופל על ידי מערכות הנ"מ של סוריה כתוצאה מכך שההסכמים בין ישראל לרוסיה לגבי מניעת תקריות מסוכנות לא קוימו.