פצוע במהומות בעזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

בחמאס הודיעו: פקידי הארגון יקבלו משכורת חלקית

5,000 משפחות של ההרוגים בהפרות הסדר האלימות על הגדר, של הפצועים קשה ושל מי שגפיו נקטעו, יקבלו 700 שקלים כל אחת. יינתן גם סיוע כספי בסך של מאה דולרים לכל אחת מ-50 אלף המשפחות הנזקקות בעזה
גל ברגר
06 בנובמבר 2018
20:15

נציגי ממשל חמאס ברצועת עזה הודיעו היום (שלישי) כי פקידי הארגון יקבלו כ-60% מהמשכורת של חודש יולי ולפחות 1,400 שקלים. כמו כן, 5,000 משפחות של ההרוגים בהפרות הסדר האלימות על הגדר, של הפצועים קשה ושל מי שגפיו נקטעו, יקבלו 700 שקלים כל אחת. חמאס הודיע שיחלק 40 מיליון שקלים, אך לא פירט מהיכן הגיע הכסף.


התשלום יועבר לפקידי חמאס מחר. בנוסף יינתן סיוע כספי בסך של מאה דולרים לכל אחת מ-50 אלף המשפחות הנזקקות בעזה כבר בימים הקרובים. עוד הודיעו נציגי חמאס במסיבת העיתונאים כי בימים הקרובים יושק פרויקט תעסוקה זמני שיספק עבודה לעשרת אלפים אקדמאים ופועלים פלסטינים.

ברצועה דיווחו כי קטר תשא בעלויות מימון של כ-20 מיליון שקלים למשפחות הנזקקות בעזה. מדובר בכמחצית הסכום שעליו הודיעו הערב נציגים של חמאס. על פי הדיווח, השליח הקטרי מוחמד אל-עמאדי יגיע לרצועה בימים הקרובים ויכריז על שורת פרוייקטים הומניטריים.

סוגיית המשכורות לפקידי חמאס נדונה במהלך סוף השבוע כחלק מהסכם רגיעה שנרקם בין ישראל לחמאס, בתיווך של מצרים. מקורות פלסטיניים אמרו בשבת לכאן חדשות כי המצרים אופטימים באשר לסיכויים להשיג הסדר בעזה ולהשיב את השקט לדרום כבר בזמן הקרוב.

לאחר ההפגנות המרוסנות באופן יחסי ביום שישי האחרון, על רקע המגעים בין הצדדים להסדרה, מצרים ביקשה מחמאס לשמור על ריסון בגבול עם ישראל גם השבוע, לרבות ההפגנות המתוכננות ליום שישי הבא.

גורם מדיני בכיר אישר ביום שישי כי נרקמת עסקה בתיווך של מצרים, הכוללת רגיעה ברצועה בתמורה לדלק קטרי ומשכורות לפקידים של חמאס. הגורם הדגיש כי ישראל לא תתפשר על מנגנוני הפיקוח כדי לוודא שהכסף לא יגיע לפעילויות של טרור.

על פי המתווה, עליו פורסם לראשונה בכאן חדשות, בשלב ראשון יופסקו ההפגנות האלימות בגדר. בשלב השני ישראל תשיב לרצועה את משאיות הדלק המגיעות במימון קטרי ובשלב השלישי קטר תממן את משכורות הפקידים שיקצץ יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח כי לאחר שמצרים תפעל לייצב את המצב בעזה, היא תפעל גם לחידוש המגעים לעסקת חילופי שבויים, ולהשגת הפסקת אש למשך שלוש שנים בחסות בין-לאומית. בתמורה לריסון ההפגנות כעת, המצרים יפעלו להסרת 70% מהמצור על עזה, כך לפי הדיווח.