"רוצה כלה קטנה?": הקמפיין הפרובוקטיבי שמסעיר את לבנון

בארץ הארזים מתנהל דיון נוקב בשל קמפיין שעוסק בנישואין קטינות ובעיראק עסוקים בהרעלה המונית של דגים. הרשת של השכן, הפינה של רועי קייס בהעולם היום, על מה שמעסיק את העולם הערבי
רועי קייס
06 בנובמבר 2018
21:29

שיח נוקב בנושא של נישואין קטינות מסעיר בימים אלו את לבנון ולבעלי חוות הדגים בעיראק נגרם נזק עצום. רועי קייס סיפר בפינתו, הרשת של השכן בתוכנית העולם היום, על הסוגיות הבוערות בעולם הערבי.

 

אחרי בני האדם הגיע תור הדגים

אחרי שאלפי בני אדם הורעלו בשל המים המזוהמים בבסרה בחודשים האחרונים הגיע תורם של הדגים. בימים האחרונים עיראק גועשת וכועסת אחרי שטונות של דגים מתו בנהר הפרת. התמונות מאוד קשות לצפייה והעיראקים זועמים. אז מה הסיבות – יש אומרים שמדובר בירידת מפלס המים בנהרות הפרת והחידקל פלוס אספקת המים הדלה ממדינות שכנות פלוס הזיהום הגובר בשני הנהרות הביא למצב הזה. יש מי שמדברים על סוג של מחלה המשרד לאיכות הסביבה הקים צוות חקירה כדי להבין את הסיבה המוגדרת שעדיין לא בדיוק התבררה.

צריך להבין שמדובר בנזק עצום לדייגים לבעלי חוות הדגים בעיראק משום שהדגים שאנחנו רואים כאן הם חלק בלתי אינטגרלי מהתפריט של האזרח העיראקי ולכן יש כאן השפעות מרחיקות לכת. שאלנו היום אזרח בבסרה מי אשם במצב והוא אמר לנו שהמים המזוהמים שהגיעו מאיראן גרמו למותם של אלפי הדגים. במשרד החקלאות שוללים אפשרות שמישהו סיממם את הדגים בכוונה. ההערכות – נזקים של מיליארדי דינר עיראקים – מאות אלפי דולרים. הדג העממי קרפיון מסוג מסוים

 

נישואי קטינות עולים על הפרק

הנושא של נישואי קטינות לא עולה בפעם הראשונה במדינות ערב ולא בלבנון. אבל שים לב דבר הבא. ארגוני נשים השיקו דפים שקריים ברשתות החברתיות תחת הכותרת "רוצה כלה קטנה? הזמן אצלנו!". הדפים האלה שפורסמו הכילו תמונות של קטינות לכאורה מועמדות להינשא שלא הגיעו לגיל בגרות.

הדבר יצר הלם רבתי ברשתות החברתיות בלבנון ותלונות רבות הוגשו נגד אותם דפים בפייסבוק ובפלטפורמות אחרות שהביאו לסגירתן. אך בהמשך התברר שמדובר בניסיון של אחד מארגוני הנשי – ההתאגדות הנשית הדמוקרטית הלבנונית להעלות את המודעות לנושא.

אותו ארגון גם השיק אתר בשם "כלה קטנה - צעירה" ששפך אור על סיפורים אמיתיים של ילדות לבנוניות שנאלצו להינשא מוקדם. הם קראו למבקרי האתר לחתום על עצומה שתדרוש מהפרלמנט הלבנוני לעגן את החוק שמוצע על ידי אותו ארגון שאוסר את אותם נישואים.

הבעיה בלבנון שבתי הדין הדתיים הם אלה שמחזיקים במסכות להחליט מתי נישואים כאלה הם תקינים או לא, מה שגורם לכך שילדות בנות 15. החוק המוצע מדברי על קנסות ועונש מאסר למי שסייע או עזר לנישואים כאלה וקובע שגיל הנישואים יעמוד על 18. הבעיה הזאת קיימת לא רק בלבנון, אלא בעוד מדינות.