נשיא ברזיל, ז'איר בולסונרו
צילום: אי-פי

נשיא ברזיל חוזר בו: "עוד לא החלטנו אם להעביר את השגרירות לירושלים"

אחרי שמצרים ביטלה ביקור של שר החוץ הברזילאי, ככל הנראה במחאה על כוונת הנשיא הנבחר להעביר את השגרירות לבירה, ז'איר בולסונרו הבהיר: "עדיין לא החלטנו"
עמיחי שטיין
07 בנובמבר 2018
08:00

נשיא ברזיל הנבחר, ז'איר בולסונרו, הבהיר הלילה (רביעי) כי הנושא של העברת השגרירות הברזילאית לירושלים עדיין לא הוחלט. זאת, בניגוד לדבריו בשבוע שעבר שלפיהם הוא מתכוון להעביר את השגרירות לבירה.

הדברים של בולסונרו מגיעים בעקבות החלטה של מצרים לבטל ביקור של שר החוץ הברזילאי, ככל הנראה במחאה על שורת ההצהרות שלו על כך שהוא יעביר את השגרירות לירושלים. בתגובה, הנשיא אמר הלילה לכתבים בארצו: "אני לא מבין למה המצרים ביטלו את הביקור אם ההחלטה בעניין עדיין לא התקבלה".

בשבוע שעבר גורם המקורב לנשיא ברזיל אמר לכאן חדשות כי ישנם שני שיקולים מרכזיים בקבלת ההחלטה בנושא – "אם הוא יסייע לשלום באזור", והחשד מפגיעה בקשרים הכלכליים בין ברזיל למדינות ערב, ובעיקר ייצוא של בשר החלאל למדינות מוסלמיות.

בפוסט שפרסם בולסונרו בעצמו בפייסבוק בשבוע שעבר, נכתב: "כפי שהצהרתי במהלך הקמפיין, אנו מתכוונים להעביר את השגרירות הברזילאית מתל אביב לירושלים. ישראל היא מדינה ריבונית ואנו מכבדים זאת". שלושה ימים לפני כן, נמסר מלשכתו כי ביקורו הדיפלומטי השלישי יהיה בישראל, אליה יגיע לאחר שיבקר בארצות הברית ובצ'ילה.

במהלך קמפיין הבחירות, הבטיח בולסונרו כי אם ייבחר - הוא יעביר את השגרירות לירושלים ואף ישקול לסגור את הנציגות הפלסטינית בברזיליה. בולסונרו נבחר לנשיאות ברזיל לאחר קמפיין רווי בהתבטאויות מעוררות מחלוקת בנוגע לנשים, להט"בים וילידים אמריקנים. כהונתו תחל באופן רשמי ב-1 בינואר. בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו מסרו, כי יש סבירות גבוהה שנתניהו יגיע לטקס ההשבעה שלו.