שקד, זילבר ומנדלבליט
צילום: יונתן זינדל ומרים אלסטר, פלאש 90

שקד על סערת זילבר: "פקיד שרוצה להביע דעה פוליטית - שיתפטר"

היועמ"ש השעה באופן זמני את זילבר והבהיר לשרת המשפטים כי זה בסמכותו להשעות את המשנה שלו. שקד הדגישה: הפקידים צריכים להיות מחוייבים לעמדת הממשלה. זילבר ביקרה בחריפות את חוק "הנאמנות בתרבות" ועוררה את זעמה של שרת המשפטים שהודיעה - זילבר לא תייצג עוד את עמדת הממשלה
תמר אלמוג
07 בנובמבר 2018
10:13

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה הבוקר (רביעי) לסערה סביב המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר ואמרה כי "פקיד ציבור, בכיר ככל שיהיה, שרוצה לומר דעות פוליטיות – שיתפטר". שקד הדגישה שכדי שהממשלה תעבוד כראוי, הפקידים צריכים להיות מחוייבים לעמדתה. קודם לכן הנחה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להשעות באופן זמני את זילבר והיא לא תוכל להופיע בכנסת.


עם זה, היועץ המשפטי לממשלה הגיב להודעה של שרת המשפטים איילת שקד כי זילבר לא תייצג עוד את עמדת הממשלה, ואמר כי אינו מקבל את התפיסה העקרונית שלה. "הסמכות היא שלי ולא שלך", הגיב מנדלבליט, אך ציין כי יבחן את התבטאויותיה של זילבר.

גם השר אורי אריאל, חברה של שקד למפלגת "הבית היהודי", התייחס להשעייתה של זילבר בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב': "כל פקיד בכל מקום ובכל משרד צריך לייצג את עמדת המשרד, זה החוק. רוצים לשנות? רוצו לבחירות".

אמש פורסם ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי מנדלבליט הבהיר שהתבטאותה של המשנה שלו לא הייתה על דעתו והייתה בניגוד למה שסיכם עמה. בעקבות ההתבטאות הודיעה שרת המשפטים איילת שקד כי זילבר סיימה לייצג את עמדתה, את עמדת משרד המשפטים ואת עמדת הממשלה והיא אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד.


כמו כן נודע כי מנדלבליט נזף בזילבר על התבטאות קודמת שלה והוא צפוי לעשות כן גם כעת. שקד עדכנה את היועץ המשפטי לממשלה לפני שהוציאה את מכתבה ודרשה שייפטר אותה, אולם מנדלבליט לא שוחח עם זילבר על התנהלותה גם לפני הוצאת המכתב, בו הסבירה שקד כי בהתבטאות האחרונה של זילבר היא "חצה את הגבול".

זילבר מתחה ביקורת על החוק שמכונה "נאמנות בתרבות" ועבר אמש בקריאה ראשונה. "תרבות היא דמיון חופשי, יופי וריבוי קולות, אומץ והתרסה, וכנות וביטוי שאיננו מתחנף, שאינו מתאים את עצמו למבחני התאמה שלטוניים", אמרה המשנה למנדלבליט. זילבר אמרה ש"אנחנו משתנים והארץ שינתה את פניה. הימים מביאים לא רק חוקים חדשים אלא מילים חדשות – נאמנות, משילות ועוד".

זילבר המשיכה: "שיח חברתי ופוצע – האם יש מי שנאמן ויש גם מי שבוגד. הבו לנו עם ממושמע ומחונך שחשיבותו אחידה. מגילת העצמאות קוראת להיות עם חופשי בארצנו בכול ובעיקר בתרבות". בתגובה לכך, כאמור, הודיעה שרת המשפטים שקד כי זילבר סיימה לייצג את עמדתה, את עמדת משרד המשפטים ואת עמדת הממשלה והיא אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד.