כנסייה בשכונת עין כרם בירושלים, בשנה שעברה
צילום: גידי אבינרי, פלאש 90

חברי קונגרס לפומפאו: לחץ על ישראל לגנוז חוק המאפשר הפקעת קרקעות של הכנסייה

במכתב ששיגרו שישה חברי בית הנבחרים וסנאטור אל שר החוץ האמריקני, נכתב כי "העובדה שהכנסיות יאבדו את הבעלות על הקרקעות שלהן תפגע ביכולתן לתפקד". הצעת החוק תובא בשבוע הבא לוועדת השרים לחקיקה
עמיחי שטיין
07 בנובמבר 2018
10:04
עודכן ב 12:06

חברים בבית הנבחרים האמריקני ביקשו משר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, ללחוץ על ישראל להוריד מסדר היום הצעת חוק המאפשרת הפקעת קרקעות של הכנסייה. הצעת החוק צפויה לעלות להצבעה בשבוע הבא בוועדת השרים לחקיקה.

במכתב ששיגרו השבוע שישה חברי בית הנבחרים והסנאטור כריס ואן הולן ממרילנד, נכתב כי "העובדה שהכנסיות יאבדו את הבעלות על הקרקעות שלהן תפגע ביכולתן לתפקד". זוהי הפעם הראשונה שבה מחוקקים אמריקנים קוראים לישראל שלא לאשר את הצעת החוק. עד כה, היו אלה ראשי הכנסיות שעמדו בראש המחאה ואף סגרו את כנסיית הקבר במחאה ליום.

מדובר בקרקעות שהכנסייה החכירה לישראל בשנות ה-50 עד לשנת 2052. ב-2016 נמכרו מאות דונמים מקרקעות הכנסייה בשכונות טלביה וניות בירושלים ליזמים פרטיים, שעליהן אלף דירות. בישראל חוששים שבעת פקיעת החכירה תדרוש הכנסייה סכום גבוה במיוחד תמורת המשך המצב. מנגד, בכנסייה טוענים כי החשש אינו מובן שכן ממילא יש בהסכם המכירה מנגנון המסדיר את התשלום.

בתגובה קידמה ח"כ רחל עזריה מכולנו חוק המאפשר למדינה להפקיע קרקעות שהוחכרו לישראל ונמכרו ליזמים פרטיים אחרי שנת 2010 - בתוספת פיצוי של 15%. במקור, הצעת החוק היתה אמורה לעלות בפברואר, אבל בעקבות מחאת ראשי הכנסיות היא הורדה מהשולחן, ונעשה בה שינוי אחד ויחיד: הוסרו ממנה צמד המילים "אדמות כנסייה".