עהד תמימי
צילום: פלאש 90

סטודנטים בספיר נדרשו להיבחן על נערות משפיעות - בהן עהד תמימי

ברשימה שממנה התקבקשו הסטודנטים לבחור הופיעו שמות כמו גיבורת המהפכה הצרפתית, ניצולת דאעש וזוכת פרס נובל לשלום. סטודנטים במכללה התלוננו: "יש פה סתימת פיות". סטודנטית אחרת סיפרה שכשביקשו מהמרצה שלא לתת במה לתמימי נענו – "תתמודדו"
אסף פוזיילוב
07 בנובמבר 2018
11:53
עודכן ב 12:03

מרצה במכללת ספיר דרשה מסטודנטים להרצות וללמוד לבחינה על נערות משפיעות, כאשר לרשימה שכוללת את גיבורת המהפכה הצרפתית ז'אן ד'ארק, נכנסה גם עהד תמימי, שריצתה עונש מאסר בגין תקיפת חייל. כך פורסם היום (רביעי) בכאן רשת ב. "יש פה השתקת פיות במכללה" אמר אחד הסטודנטים. סטודנטית אחרת סיפרה שכשביקשו מהמרצה שלא לתת במה לתמימי נאמר להם – "תתמודדו".

התלמידים נדרשו להרצות במשך דקות ולספר כיצד הנערה תרמה להיסטוריה בקורס לתואר בעבודה סוציאלית. ברשימה שבה נכללה תמימי נכללו גם נאדיה מוראד, נערה יזידית שנאנסה בידי דאעש אחרי שמשפחתה נרצחה והייתה מועמדת לפרס נובל לשלום, מלאלה יוספזי, נערה שזכתה בפרס נובל לשלום אחרי שיצאה נגד הטאליבן, אמה גונזלס, נערה שניצלה מטבח בארצות הברית, שירה בנקי, שנרצחה במצעד הגאווה ועוד.

רשימת הנערות שמהן התבקשו הסטודנטים לבחור כדי להרצות

סטודנטים הסבירו את טענותיהם: "כולן דימויים מאוד חיוביים כנשים, ללא שום הקשר פוליטי והסכמה מאוד רחבה עליהן כגיבורות. חלק מהנשים ניצלו מארגוני טרור וקיבלו פרס נובל לשלום. עהד תמימי לעומתם היא ממשפחה שבה יש מחבלים". סטודנטית ציינה את המצב הביטחוני בדרום והזכירה כי מדובר במכללה ציבורית.

עוד סיפרו הסטודנטים על מרצים נוספים שלטענתם נוקטים בעמדת שמאל קיצוני: "כבר שמענו ממרצה – 'תעבירו את הדפים מימין לשמאל כי זה הכיוון הנכון בחיים'. יש מרצה שאומר שיום הנכבה זה יום העצמאות שלו. זה כבר רגיל".

נשיא מכללת ספיר פרופסור עומרי ידלין אמר בתגובה כי הקורס עוסק ביכולת של עובד סוציאלי לטפל בנערות מרקע תרבותי שונה וכי המטלה לא הייתה להתייחס לגיבורה היסטורית, אלא אקטיביסטית שמגיעה מרקע תרבותי שונה. "לפעמים עובדות סוציאליות מטפלות בפושעות ומחבלות, אנסים ועוד", אמר ידלין.

בתשובה לשאלה מדוע הוכנסה דמות פוליטית אחת לרשימה, ומדוע תמימי היא הדמות היחידה שנמצאת ברשימה שצריך להביע אליה אמפתיה או הכלה, ענה ידלין – " אם היו יותר היית שואל מדוע יותר". לשאלה מדוע ההתבטאויות הקיצוניות שעליהן מתרעמים סטודנטים במשך שנים במכללה הן רק מכיוון פוליטי וקיצוני אחד, ענה כי יתכן שזו התפיסה בכל הציבור בשנים האחרונות שנוטה ימינה. "כל החיטוט הזה אומר לאנשים – אתם לא יכולים לחשוב", אמר נשיא המכללה.

ידלין הסביר כי במכללה יש תקנון אתי ברור – "מרצים לא צריכים להביע את דעתם הפוליטית בשיעור אלא אם העמדה הפוליטית שלהם רלוונטית, ואז להעלות אותה באופן שייאתגר את הסטודנטים להתווכח איתם". ידלין הדגיש כי אין כאן יד מכוונת של מרצה שצריך להיות עם דעה מסוימת, אלא מספר מועט של מקרים ביחס ליותר מאלף מרצים ושנים רבות.

המכללה הייתה חלק ממספר אירועים מעוררי מחלוקת בשנים האחרונות, בהם הצגת תערוכת חמסות ועליהן נכתב "דאעש" ו"איטבח אל יהוד", מרצה ערבי שסילק סטודנט משיעור משום שהגיע עם מדים, מרצה במכללה שאמרה בהפגנה: "ביחד נשחרר את פלסטין מהשלטון הישראלי" ותקריות אחרות.