בית חב"ד במומבאי, ב-2014. העדויות לירי נותרו על הק
צילום: אי-פי

עשור לפיגוע בבית חב"ד: אנדרטה לנרצחים ומוזיאון יהודי יוקמו במומבאי

שליחת חב"ד בהודו בריאיון למנדי ביתאן בכאן מורשת: "הגענו לקהילה שחיכתה למישהו שימשיך מה שהזוג הולצברג התחיל. רוצים לחנך שאפשר גם אחרת"
כאן מורשת
07 בנובמבר 2018
13:17

עשור בדיוק לאחר הטבח בבית חב"ד במומבאי, שבו נרצחו שישה בני אדם, ביניהם גם שליחי חב"ד, הרב גבי הולצברג ורעייתו רבקי, מונצח עתה זכרם בדרך מרגשת. בקרוב ייחנך בעיר מוזיאון בן שלוש קומות העוסק בעם היהודי ובמצוותיו, ובמקביל, בסוף השבוע הקרוב, יום השנה לאירוע הטרור, תיחנך בבית חב"ד אנדרטה לזכר הנרצחים.

הריאיון המלא עם שליחת חב"ד בהודו חיה קוזלובסקי

שליחת חב"ד חיה קוזלובסקי, סיפרה למנדי ביתאן ב"כאן מורשת" על בני הזוג הולצברג: "לצערי לא הכרתי אותם בחייהם, אבל היום אנחנו כמובן יודעים עליהם הרבה. אנשים מספרים לנו. גבי ורבקי היו זוג מיוחד מאוד, עם חזון ומסירות נדירה שלא קיימת. מה שהם הצליחו לעשות פה בחמש שנים זה מרשים ביותר".

השליחים החדשים הגיעו למקום כשלוש שנים לאחר הפיגוע, כשבית חב"ד עוד היה הרוס וסימני הירי עוד ניכרו בקירותיו: "הגענו לקהילה שחיכתה למישהו שימשיך את מה שהם התחילו. בעזרת חב"ד תאילנד שיפצנו את בית חב"ד שהיה הרוס. כשנכנסנו למבנה המשופץ, זה היה מרגש מאוד בשבילנו ובשביל הקהילה היהודית המקומית. התחלנו מיד בפעילות וברוך השם מאז לא הפסקנו. יש פה קהילה הודית מקומית בת 2,000 שנה, אנשי עסקים שגרים במומבאי, אנשי קונסוליה ואנשי עסקים שמגיעים לעיר".

למה החלטתם להקים מוזיאון העוסק בעם היהודי? ולמה החלטתם להכניס לתוכו גם הסברים על שבע מצוות בני נח?

"שבע מצוות בני נח אלו המצוות שבהן הגויים מחויבים. החלטנו לשים דגש על הנושא כי הפיגוע לא נעשה רק נגד בית חב"ד אלא היה פיגוע משולב בעיר, שבו נרצחו כ-200 אנשים. בבית חב"ד נרצחו 'רק' שישה אנשים, אבל הם היו עיקריים מאוד בפיגוע. יש הקלטה של המפעיל בפקיסטן שאומר למחבל שהיה בבניין: 'אז מה אם יש כאן רק שישה אנשים – כל אחד מהם שווה 50'. אפשר למצוא את ההקלטות האלו ביו טיוב. אז היהודים היו חשובים להם, אבל נהרגו המון שאינם יהודים ואנחנו רוצים לתת כבוד גם להם. אנחנו גרים בתוך העיר הזאת ובמקום להזכיר רק את השנאה, אנחנו רוצים לחנך וללמד שאפשר לנהוג אחרת. אנחנו רוצים לומר שכל מעשה קטן של מישהו יכול להאיר את העולם ולהפוך אותו למקום טוב יותר".

נתניהו עם הילד מוישי הולצברג בבית חב"ד במומבאי, בתחילת השנה (צילום: אי-פי)

בשבוע הבא תצטרף לבני הזוג קוזלובסקי גם משפחת בלוי, שתסייע בהקמת מועדון נוער ותפעול בית חב"ד המקומי."אנחנו לא חוששים", אמרה בתכנית השליחה חיה בלוי, "פיגועים יש בכל מקום. אנחנו רוצים להצטרף לשלוחים ולעזור להם בכל מה שצריך. השלוחה חיה פתחה בית ספר ברמה גבוהה ואני אטרף לצוות שם. בעלי יעזור בניהול בית חב"ד".

גדלת בארגנטינה ועכשיו את חיה בישראל. קשה לעבור לגור בהודו? 

"אחרי החתונה גרנו בברוקלין שנה, כך שמבחינתנו בדרך להודו עשינו עצירה בארץ".

כזכור, בשנת 2008 חדרו עשרה מחבלים מפקיסטן למוקדי תיירות שונים במומבאי ובמסגרת מתקפת טרור משולבת לקחו כבני ערובה אלפי אזרחים. המתקפה נמשכה שלושה ימים ובסופה נהרגו 207 בני אדם, ביניהם 178 הודים והשאר זרים.

אחד המקומות שבהם התבצרו המחבלים היה בית חב"ד בעיר. לאחר כמה ימי התבצרות במקום, התגלו התוצאות הקשות. בנם של בני הזוג הולצברג, מוישי, שהיה אז בן שנתיים, ניצל לאחר שהמטפלת ההודית שלו גילתה תושייה וברחה איתו מהמקום. הילד גדל מאז בעפולה, אצל סבו וסבתו.