חיילים סורים במחוז דרעא
צילום: אי-פי

החזרה האיראנית לדרום סוריה: "שליחו של חמינאי ביקר בדרעא"

לפי דיווח ב"א-שרק אל-אווסט", נציגו של המנהיג העליון של איראן בסוריה השתתף במשלחת שהגיעה למחוז ודנה "בחלק של חיזבאללה ואיראן בהשגת הניצחון". עוד נטען כי טהראן מתכוונת לקדם בחודשים הקרובים מיזמים בדרום סוריה הנוגעים לתשתיות
נורית יוחנן
07 בנובמבר 2018
13:44

העיתון "א-שרק אל-אווסט", שיוצא לאור בלונדון ומזוהה עם סעודיה, דיווח היום (רביעי) כי נציגו בסוריה של המנהיג הרוחני העליון של איראן, אבו אל-פדל טבטאא'י, ביקר לאחרונה במחוז דרעא שבדרום סוריה. המחוז נכבש בקיץ האחרון מחדש על ידי משטר אסד ובעלי בריתו מידי המורדים במדינה.

לפי הדיווח, טבטאא'י קיים את הביקור בדרום סוריה במסגרת משלחת איראנית, שאותה ליוו בכירים ונכבדים במחוז דרעא. המשלחת קיימה שיחות בנוגע לחלק של חיזבאללה ואיראן בניצחון הצבאי באזור, וגם העבירה הנחיות שהגיעו מהמנהיג העליון באיראן לתת חסות לתושבי מחוז דרעא. עוד נטען בדיווח כי הרפובליקה האסלאמית מתכוונת לקדם כבר בחודשים הקרובים מיזמים הנוגעים לתשתיות בדרום סוריה.

גורם בדרום סוריה צוטט בעיתון כאומר שאיראן החלה לחזור לאזור, חרף טענתה כי היא נסוגה ממנו לפני הקרבות והעברת השליטה מהמורדים למשטר במסגרת הסכמי הכניעה. דבריו מצטרפים לשורה של דיווחים בכלי תקשורת ערביים המזוהים עם המורדים, וגם ב"וול סטריט ג'ורנל" האמריקני, על ניסיונות של חיזבאללה ואיראן לגייס את תושבי דרעא להתארגנויות שפועלות בשמם באופן מוסווה.

אתמול הזהיר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי המשך התקיפות של ישראל בסוריה לא רק שלא יוביל לביטחון – אלא גם "יגרום לחוסר יציבות", לדבריו. בריאיון לעיתון הספרדי "אל פאיס", האשים לברוב כי ישראל סיכנה כמה פעמים בעבר את חייהם של חיילים רוסים בסוריה, והוסיף: "ישראל לא תמיד עמדה במחויבותיה בכל הנוגע לאזהרה של צבא רוסיה לפני תקיפות אפשריות".

בחודש שעבר טען מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, כי סוכנים של איראן ושל חיזבאללה חזרו לפעול בדרום סוריה. בריאיון לרשת "אל-ערביה" אמר א-רחמן כי חזרת הפעילות כוללת מאמץ לעודד את האזרחים בדרעא לאמץ את הדת השיעית בתמורה לכסף. בנוסף, האיראנים מעודדים גיוס של לוחמים ממחוז דרעא לכוחות שנאמנים לחיזבאללה תמורת תשלום.