איריס חג'בי, ארכיון
צילום: Hillel Maeir/Flash90

איריס חג'בי תוקפת את שר הביטחון: התנהגות כמו בגן ילדים

אמו של זיו חג'בי, אחד הנרצחים בפיגוע הירי באזור התעשיה בברקן, תקפה את ליברמן על רקע ביטול הפגישה עם משפחות הנרצחים. "הוא לא פעל נכון, שיחה של אנשים מבוגרים מתנהלת סביב שולחן. אתה תסתכל לי בעיניים ואני לך"
בחצי היום
07 בנובמבר 2018
16:38

על רקע ביטול הפגישה עם משפחות נרצחי הפיגוע בברקן על ידי שר הביטחון אביגדור ליברמן, תקפה היום (רביעי) איריס חג'בי, אמו של זיו, את ליברמן, וטענה כי "הביטול של הפגישה זו התנהגות של גן ילדים, אכלו לי ושתו לי. הכל התחיל ברגל שמאל". בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' היא הוסיפה כי אחת הדרישות שרצתה להציב בפגישה היא להרוס את ביתו של המחבל שביצע את הירי, ולא רק חלק מהבית.

האזינו לשיחה עם איריס חג'בי בכאן רשת ב':

"אנחנו איבדנו את הבן, הוא נרצח בגלל אי ביטחון במדינה", אמרה חג'בי. "שר הביטחון שלנו לא טרח להגיע לשבעה, לא טרח להיפגש איתנו, רק ביום ששלחתי מכתב הגיעה תגובה. אחר כך הוא רצה לדבר איתי בטלפון. אני לא חושבת שאני צריכה לנהל שיחה עם שר הביטחון בטלפון. שיחה של אנשים מבוגרים ורציניים שרוצים לשמוע אחד את השני, מתנהלת סביב שולחן. אתה תסתכל לי בעיניים ואני אסתכל לך בעיניים".

חג'בי התייחסה גם לכינוי שבו השתמש  אביה של הנרצחת הנוספת בפיגוע קים לבנגרונד-יחזקאל, רפי יחזקאל, שקרא לליברמן "סמרטוט". על כך היא אמרה כי "רפי יכול להגיד מה שהוא רוצה. אני אומרת שהוא (ליברמן) מתנהל לא נכון. למה לבטל את הפגישה? היא חשובה להמשך הדרך, הוא לא היה איתנו מתחילת הדרך, רצינו את הפגישה כי חשוב לנו להביע את דעתנו ולקבל אינפורמציה, יש לנו דברים חשובים להגיד לו".

כוחות צה"ל פעלו היום בכפר שוויקה באזור טול כרם, שממנו יצא המחבל. מקורות פלסטיניים דיווחו כי החיילים כיתרו את ביתו של המחבל, קראו למי שנמצא בבית לצאת ואיימו לפתוח באש. קודם לכן דווח כי צה"ל עצר הלילה את אביו של המחבל.

חג'בי טענה כי בפגישה התכוונו המשפחות להציג דרישה להרוס את כל ביתו של המחבל, ולא רק חלקים ממנו כפי שהתכוונו לעשות במערכת הביטחון. "לי לקחו ילד, לא לקחו לו רגל, לא לקחו לו יד או אף, לקחו ילד שלם", אמרה. "מה שאני מבקשת הוא שיהרסו את הבית במלואו. זה רק בית, זה רק קירות, זה רק כלום".

סגן שר הביטחון אלי בן דהן התייחס לבקשת המשפחות, ובריאיון לרן בנימיני ואמילי עמרוסי בכאן רשת ב' הסביר כי "מדינת ישראל היא מדינת חוק וככזו צריך לדעת שמי שקבע אמות מידה להריסת בתים הוא בית המשפט העליון. אמרתי להם את הדברים בצורה ברורה. בית המשפט קבע עקרונות ברורים". 

על ביטול הפגישה אמר בן דהן כי "אני לא מכיר את הפרטים. השר ביטל, היו לו שיקולים ענייניים מבחינתו, לא שמעתי את השיחה שהודלפה. שר הביטחון כואב את כאבם לא פחות מכל אזרח אחר. אני מניח שהפגישה תחודש ותקוים בימים הקרובים".

רפי לבנגרונד התייחס לסערה גם הוא בתכנית ואמר כי ליברמן "ממשיך לשקר במצח נחושה, אף אחד לא הדליף כלום ולא סיפר כלום. דובר משרד הביטחון התקשר אלי ולא אמר לי שמה שהוא אומר לי הוא סודי ולא חשבתי שאני עושה משהו לא נכון בהתנגדות לעשות חצי עבודה ולא עבודה שלמה".  הוא הוסיף כי נפגע מהתנהלות השר ואמר כי "אם שר ביטחון לא יכול לשבת מול שתי משפחות שכולות, אז אם תיפתח מחר מלחמה הוא יכול  לקבל החלטה אחראית לגבי ביטחון ישראל? הוא לא מתאים לתפקיד שנתנו לו, הוא צריך דחוף להתפטר וללכת הביתה".

ליברמן ביטל את פגישתו עם בני משפחותיהם של קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי, לאחר ששיחה שנערכה בין קצין צה"ל למשפחות בעניין הריסת בית המחבל פורסמה.

במכתב ששלח הבוקר למשפחות כתב ליברמן: "ביקשתי לפגוש אתכם בנפש חפצה ומתוך כוונה כנה לשמוע וגם לעדכן אתכם במצוד אחר רוצח יקיריכם. הזמנתי למפגש נציגים בכירים מצה"ל ומהשב"כ, כדי להציג לכם באופן מעמיק ובלתי אמצעי את מאמצי מערכת הביטחון ללכידת המחבל ולהריסת ביתו. "לצערי הרב, כאשר שיחה עם קצין צה"ל בדרגת סגן אלוף, שהתקשר אליכם בהנחייתי, מוקלטת ומודלפת לתקשורת, עם כל הצער וההבנה, לא ניתן לקיים שיח פתוח. לפיכך, הפגישה שתוכננה להיום לא תתקיים".

רפי יחזקאל תקף בחריפות את ליברמן לאחר היוודע ביטול הפגישה. בשיחה עם כאן חדשות הוא אמר: "לא פירטו לי למה (בוטלה הפגישה). אם זה שר הביטחון שלא מסוגל לעמוד מול משפחות שכולות ולהסביר את הטענות שלו ולמה הוא עושה חצאי עבודה, ולמה הוא לא עושה כלום, כנראה שאסור לו להישאר במשרד הביטחון אפילו עוד דקה. הוא חוצפן, דבר כזה לא נשמע בשום מקום. אם ביבי נתניהו שומע – הוא מחזיק סמרטוט כשר הביטחון".