ג'ף סשנס
צילום: AP

לבקשתו של הנשיא טראמפ: התובע הכללי של ארצות הברית התפטר

ג'ף סשנס יוחלף זמנית בידי ראש הסגל שלו מת'יו וויטאקר, שגם יהיה אחראי על חקירתו של טראמפ בנוגע לקשריו עם רוסיה
מערכת כאן חדשות
07 בנובמבר 2018
22:05

התובע הכללי של ארצות הברית ג'ף סשנס התפטר היום (רביעי) מתפקידו לבקשת הנשיא טראמפ. נגד הנשיא מתנהלת חקירה בנוגע לקשריו עם רוסיה. סשנס הגיש את התפטרותו לראש הסגל בבית הלבן, ג'ון קלי שעות אחדות לאחר בחירות אמצע הקדנציה שבהן שמרה המפלגה הרפובליקנית של טראמפ על הרוב בסנאט אך איבדה את הרוב בבית הנבחרים.

על פי הערכות שונות בארצות הברית טראמפ ראה בסשנס כמי שאפשר את מינוי של התובע מילר לחקור את קשריו ואת קשרי אנשיו עם רוסיה, בתקופה שקדמה לבחירות לנשיאות ולכן שאף להחליפו. מתנגדיו של טראמפ חוששים כעת כי המטרה של המהלך היא לחבל בחקירה המתנהלת נגד הנשיא.

טראמפ מיהר להודיע בציוץ בטוויטר כי סשנס יוחלף באופן זמני על ידי ראש הסגל שלו מת'יו וויטאקר שגם יהיה אחראי על חקירתו של טראמפ. בעבר מתח וויטאקר ביקורת על האופן שבו התנהלה חקירתו של הנשיא בעניין קשריו עם רוסיה. בעבר כתב וויטאקר טור ב-CNN בו טען כי אסור שהתובע המיוחד, רוברט מולר, יחקור את התנהלותו הכלכלית של טראמפ וכמו כן טען כי מולר "הגזים". מוקדם יותר היום סרב טראמפ לענות לשאלות עיתונאים בנוגע לסשנס והבהיר כי הוא מרוצה מתפקוד הקבינט שלו. 

סשנס הוא הבכיר ה-25 שעוזב את ממשל טראמפ מאז תחילת הכהונה של הממשל הנוכחי. מנהיג הסיעה הדמוקרטית בסנאט, צ'אק שומר, תקף את החלפתו של סשנטס ואמר כי התזמון לפיטוריו של התובע הכללי חשוד וכי טראמפ יוצר משבר חוקתי אם יעצור את החקירה שמנהל נגדו התובע המיוחד מולר.