ח"כ שולי מועלם במתחם הר הבית
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נתניהו מאמץ את המלצת המשטרה: אישר לח"כ מועלם לעלות להר הבית אחת לחודש

אחרי הפרסום בכאן חדשות, ראש הממשלה השיב בחיוב לפנייה של יו"ר סיעת הבית היהודי שביקשה לעלות להר כחודש אחרי ביקורה האחרון שם. הח"כית מסרה בתגובה: "זכותו הבסיסית של כל יהודי לעלות להר הבית"
גילי כהן
08 בנובמבר 2018
08:21

יומיים אחרי הפרסום בכאן חדשות על המלצת המשטרה להגביר את תדירות הביקורים של ח"כים על הר הבית, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אישר אמש (רביעי) לח"כ שולי מועלם רפאלי מהבית היהודי לבקר בהר אחת לחודש. בכך, מאמץ ראש הממשלה את המלצת המשטרה בנושא.


יו"ר סיעת הבית היהודי פנתה לנתניהו בימים האחרונים בבקשה לבקר היום בהר, אף על פי שביקרה בו לפני כחודש. בעקבות קבלת האישור אתמול, היא מתכוונת לעלות להר כבר היום.


מועלם רפאלי מסרה בתגובה למתן האישור כי "הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי וזוהי זכותו הבסיסית של כל יהודי לעלות אליו. הגבלת עליית חברי כנסת לא הייתה מוצדקת, שכן גורמי הביטחון הבהירו שאין כל מניעה". 

ביום שני פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי דווקא בזמן שהמתיחות ביחסים בין ישראל לירדן עדיין בעיצומה, המשטרה ממליצה להגביר את תדירות הביקורים של חברי הכנסת על הר הבית. במסמך שהעביר מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי – ואושר על ידי המשטרה כעמדתה הרשמית – הוא קובע שעד כה לא נרשמו אירועים חריגים בעקבות עלייה של חברי כנסת להר, ולכן ניתן לאפשר להם לבקר על ההר פעם בחודש, במקום אחת לשלושה חודשים.

במהלך גל טרור הבודדים שפרץ ב-2015, ראש הממשלה נתניהו אסר באופן מוחלט על ביקורים של חברי כנסת על הר הבית, אף על פי שבשלב מסוים השר לביטחון הפנים וגם המשטרה סברו שכן ניתן היה לאפשר ביקורים כאלה. בסופו של דבר, רק ביולי האחרון, במדיניות שנקבעה על ידי המטה לביטחון לאומי, אושר לחברי הכנסת לבקר בהר, אך רק אחת לשלושה חודשים.