דורית בייניש ואיילת שקד
צילום: הדס פרוש ומרים אלסטר, פלאש 90

בייניש על זילבר: "החשש הוא שמרפים את ידי הדרג המקצועי"

נשיאת העליון לשעבר התייחסה בכאן רשת ב' לדרישה להדיח את המשנה ליועמ"ש בעקבות דבריה בכנסת: "לקרוא לזה 'עמדה פוליטית' זה סילוף, אלה ערכי היסוד שלנו". שקד חזרה בריאיון על דרישתה מפקידים להתפטר לפני הבעת עמדה פוליטית, וטענה כי השר צריך להיות שותף במינוי היועצים המקצועיים
קיטל וסיקולר, תמר אלמוג ומרדכי גילת
08 בנובמבר 2018
11:13

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית בייניש, התייחסה הבוקר (חמישי) לדרישה להדיח את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, בעקבות דבריה בכנסת נגד חוק "נאמנות בתרבות": "אני שומעת ומתקוממת נגד הרעיון והדרך. הנושא איננו דינה זילבר, דינה הייתה פרקליטה משפטנית מצוינת והיא משרתת את מדינת ישראל בכבוד שאין עליו עוררין".

האזינו לריאיון עם נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית בייניש

בריאיון לתוכנית של תמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב', טענה בייניש כי העמדת דבריה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה באור של עמדה פוליטית - היא סילוף: "אנחנו לא מדברים כאן על פוליטיקה. יש הצגה מקצועית ואישית של משפטנית מעולה, המתייחסת לערכים שנפגעים ממגמות החקיקה. על זה היא דיברה. זו איננה פוליטיקה, אלה ערכי היסוד שלנו. אפשר לא לקבל את העמדה אבל מותר לאיש המקצוע להציג את הדברים, גם אם הם עומדים בניגוד לעמדות הממשלה. הכנסת, כמובן, לא חייבת לקבל את עמדתה אבל חייבת לשמוע".

קודם לכן, התראיינה שרת המשפטים איילת שקד וחזרה על דרישתה מפקידים להתפטר בטרם יביעו עמדה פוליטית: "לא יכול להיות שעובד ציבור יגיע לכנסת ויישא נאום פוליטי", אמרה לשלום קיטל ונעמה סיקולר בתוכנית "קיטל וסיקולר" בכאן רשת ב'. "חברי כנסת יכולים לעשות את זה וגם אזרחים, אבל עובד ציבור שרוצה לבקר את הממשלה ולהביע עמדה פוליטית בכנסת - שיניח קודם מכתב התפטרות". לדברי השרה, היא ממתינה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עד שיסיים את הבירור בעניינה של זילבר. "היועמ"ש ביקש זמן לערוך בירור כמו שצריך. מציעה שנמתין בסבלנות".

שקד התייחסה גם לשינוי שיטת מינויים של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה: "היועץ המשפטי מעורב כמעט בכל מה שקורה במשרד הממשלתי, ועובד יד ביד עם המנכ"ל ועם השר. אני חושבת שהגיע הזמן להודות – גם יועץ משפטי זו משרה בכירה והשר צריך להיות שותף. אני לא אומרת 'משרת אמון', אבל השר צריך להיות שותף במינוי. גם היום הם מעורבים, אבל עושים את זה בהיחבא מתחת לשולחן. אנחנו לא רוצים לעבור על החוק, אלא לעשות את זה כמו שצריך".

האזינו לריאיון המלא:

בדיון שנערך שלשום בכנסת בנושא חוק "נאמנות בתרבות", אמרה זילבר כי עמדתו של מנדלבליט היא שהחוק מעורר קשיים של ממש. "תרבות היא דמיון חופשי ויופי וריבוי קולות ואומץ והתרסה וכנות וביטוי שאיננו מתחנף, שאינו מתאים את עצמו למבחני התאמה שלטוניים".

היא ציינה כי "אנחנו משתנים והארץ שינתה את פניה. הימים מביאים לא רק חוקים חדשים אלא מילים חדשות – נאמנות, משילות ועוד. שיח חברתי פוצע: אם יש מי שנאמן - יש גם מי שבוגד. הבו לנו עם ממושמע ומחונך שחשיבותו אחידה. מגילת העצמאות קוראת להיות עם חופשי בארצנו בכול ובעיקר בתרבות".