מנדלבליט, ארכיון
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מנדלבליט על תיק 3000: "פרשה רצינית, אין לי הערכה מתי זה יסתיים"

היועץ המשפטי לממשלה התייחס להמלצות המשטרה להעמיד לדין 12 מהחשודים בפרשה והבהיר כי "המשטרה עשתה עבודה מעמיקה". שרת המשפטים איילת שקד התייחסה לנושא גם היא בכנס ואמרה כי "נחכה להחלטת הפרקליטות"
תמר אלמוג ומיכל וסרמן
08 בנובמבר 2018
17:25

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס היום (חמישי) לתיק 3000, אחרי פרסום המלצות המשטרה להעמיד לדין 12 מהחשודים בתיק, ואמר כי מדובר ב"פרשה רצינית, המשטרה עשתה עבודה מעמיקה". שרת המשפטים איילת שקד דיברה בכנס עוד קודם לכן ואמרה כי "נחכה להחלטת הפרקליטות, המשטרה לא ממליצה, זה נעשה לפני החוק".


מנדלבליט הוסיף בכנס חיפה למשפט באוניברסיטת חיפה כי "אין לי הערכת זמן מתי זה יסתיים, זה לא אחראי. אפשר לזרוק דברים והם יכולים להשתנות".

מוקדם יותר הגיב עורך הדין דוד שמרון, אחד מהאנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה בנימין נתניהו, לחשדות נגדו: בשיחה עם כתב כאן חדשות הוא אמר כי "לפי ידיעתי לא עברתי שום עבירה"."אנחנו ניתן תגובה מסודרת", אמר שמרון בשיחה. "הדבר היחיד שאני יכול לומר בשלב הזה הוא שאני לא הספקתי לקרוא את ההמלצה המפורטת. לפני ידיעתי אני לא עברתי שום עבירה ולפי הערכתי התיק הזה ייסגר בפרקליטות".

גם בתאגיד הגרמני טיסנקרופ, שסיפק לישראל צוללות, הגיבו לפרסום הממצאים, ואמרו כי "לנו חשוב להבהיר כי לעובדי טיסנקרופ לא היה חלק בביצוע העבירות המדוברות. בשלב הזה אנו מחכים לקבל את חוות הדעת המלאה מהמשטרה כדי לגבש צעדי המשך. אין לנו יכולת לקבוע בשלב הזה אם עסקת הצוללות תצא לפועל או לא. כל ניסיון שכזה יהיה בגדר ספקולציה בלבד ואנו שואפים לבדיקה רצינית של הדברים". 


מפרטים חדשים בפרשה עולה כי המשטרה המליצה להעמיד לדין 12 חשודים בסך הכול, ביניהם גם יועצו של השר יובל שטייניץ רמי טייב, היועץ האסטרטגי צחי ליבר ומי שהייתה סגנית יו"ר המועצה לביטחון לאומי עתליה רוזנבאום. עד המדינה בפרשה הסבוכה, מיקי גנור, סיפק הקלטות רבות הממחישות את היקף הקשרים שלו עם אבריאל בר יוסף, דוד שמרון ואליעזר מרום, וחיזקו מאד את הראיות לעבירות שוחד באמצעות עסקאות סיבוביות וחוזי ייעוץ פיקטיביים.

מדובר באחד מהתיקים המורכבים והרגישים ביותר שניהלה המשטרה, שנחשפה לעולם תוכן חדש של שחיתות ברכש אסטרטגי וביטחוני. החקירה החלה בעקבות התחקיר של רביב דרוקר בערוץ 10. ביולי 2017 נעצר מיקי גנור. החומרים שמסר הדהימו את החוקרים עד כדי כך שהם החליטו לבצע במשך 72 שעות בדיקות קפדניות מסביב לשעון כדי לאמת חלק מהחומרים, לראות שאכן יש דברים בגו, משום שחלק מהפרטים שמסר היו נראים מופרכים בתחילה.

גנור מספר לחוקרים שמשנת 2009 הוא מצליח לרתום עובדי ציבור ובכירים לטובתו באמצעות שלוש דרכים: הבטחה לתמורה עתידית באמצעות חוזי ייעוץ פיקטיביים, העברת כסף באמצעות מתווך, שמקבל שירותים עבור ייעוץ פיקטיבי או בצורה ישירה אחרי השירות באמצעות חוזה ייעוץ פיקטיבי. הכסף כולו הוא בתמורה לקידום האינטרסים של טיסנקרופ. החקירה התמקדה ברכש הצוללת השישית וארבע ספינות לטובת הגרמנים.

תחילת מערכת היחסים של גנור ב-2009 מול צ'ייני ואבריאל בר יוסף, חבריו מהשירות בחיל הים. הם אלו שלוחצים על טיסנקרופ למנות את גנור למתווך, למרות שהם בכלל לא אמורים לעסוק בנושא הרכש הביטחוני. צ'ייני דורש תמורה – להעסיקו כיועץ, ומקבל ממנו 580 אלף שקל לאורך תקופה. יש למשטרה הקלטות שמעידות שהייעוץ היה פיקטיבי. בר יוסף גם כן דרש כסף, דרך תא"ל במיל' שי ברוש. גנור משלם לו 580 אלף שקלים, חלק מהכסף שמיועד לבר יוסף. בר יוסף וגנור לאורך תקופה רקמו עסקים משותפים ליום שאחרי – עסקאות נדל"ן ועסקאות רכש ביטחוני. במקביל בר יוסף פועל מול טיסנקרופ.