שקד וזילבר, ארכיון
צילום: Hadas Parush/Flash90, Yonatan Sindel/Flash

השרה שקד נגד היועמ"שים: לא רוצה לשמוע דעות

שרת המשפטים התייחסה בתקיפות לסערה שנוצרה סביב ניסיונה להרחיק את המשנה ליועמ"ש זילבר מדיוני הממשלה וטענה כי "צריך להיזהר מתהליך פוליטיזציה של הייעוץ המשפטי במדינה". היועמ"ש מנדלבליט, שדיבר אחריה, טען: יש מתקפה על מוסד הייעוץ המשפטי עצמו
תמר אלמוג ומיכל וסרמן
08 בנובמבר 2018
18:42

עימות בין היועץ המשפטי לממשלה ושרת המשפטים: בכנס חיפה למשפט באוניברסיטת חיפה התייחסו היום (חמישי) אביחי מנדלבליט ואיילת שקד לסערת חוק היועמ"שים ולהתבטאויות של המשנה למנדלבליט דינה זילבר וניסיונה של שקד להרחיקה מדיוני הממשלה. על המחלוקות ביניהם אמרה שקד כי "יש נושאים שאנחנו חלוקים עליהם". היועמ"ש מצידו אמר כי "יש מתקפה על מוסד היועץ המשפטי לממשלה".


"צריך להיזהר מתהליך פוליטיזציה של הייעוץ המשפטי במדינה", אמרה שקד בהתייחסה לזילבר. "כשיועץ מחליט לשאת נאומים פוליטיים ועוד בכנסת זה תהליך מסוכן שכורת את הענף עליו נשען הייעוץ המשפטי".

"התפקיד שלכם זה לומר לי מה אני יכולה לעשות במסגרת החוק ואני לא רוצה לשמוע דעות פוליטיות וגם לא ערכים", תקפה שקד. "רוצה ייעוץ משפטי מקצועי. מבחינתי לא יהיו יועצים משפטיים שיגידו את דעתם הפוליטית בוועדות בכנסת. אי אפשר לבוא לוועדה ולדבר נגד הממשלה ולדבר פוליטיקה".

כשנשאלה שקד האם המהלך שלה להרחקת זילבר היה בסמכותה, ענתה כי "היו הרבה ויכוחים על סמכויות. המוסד הזה (הייעוץ המשפטי לממשלה) ניכס לעצמו עוד ועוד סמכויות. אני ומנדלבליט עובדים היטב, אנחנו מכבדים אחד את השני ומתגברים על המחלוקות בינינו".

מנדלבליט נשאל מאוחר יותר מדוע קולו לא נשמע בנושאים של מתקפות נגד בית המשפט העליון ובנושא גל החקיקה שנטען כי עלול להפר זכויות אדם. על כך הוא ענה כי "קולי כן נשמע, כשאני מזהה התבטאויות קשות נגד בית המשפט העליון אני חושב שזו סכנה אדירה למדינה". הוא הבהיר כי גם מוסד היועץ המשפטי לממשלה עצמו נמצא תחת מתקפה.