ירדן: 12 בני אדם נהרגו בשיטפונות

השלושה טיילו באזור ואדי ראם שנפגע בהצפות. 3,700 תיירים פונו מאזור פטרה לאחר שנאלצו לטפס למקומות גבוהים. משרד החוץ הודיע שכל הישראלים מנותקי הקשר בממלכה אותרו
ערן זינגר וורד פלמן
10 בנובמבר 2018
08:45
עודכן ב 17:22

משרד החוץ עדכן היום (שבת) כי כל מנותקי הקשר הישראלים שנעדרו בירדן, לאחר ששהו באזור ואדי ראם שהוכה בשיטפונות - אותרו. לפחות 12 בני אדם נהרגו בהצפות שהכו במספר מוקדים ברחבי המדינה מאז אתמול. בפטרה פונו יותר מ-3,700 תיירים, לאחר שנאלצו לטפס למקומות גבוהים בשל המים שגאו. בעקבה הוכרז על מצב חירום, והכביש המחבר בין הבירה רבת עמון לדרום המדינה נסגר. הרשויות הודיעו כי בתי הספר והאוניברסיטאות יהיו סגורים היום וישמשו לקליטת תושבים שפונו מבתיהם.

מסוקים של חיל האויר הירדני בחיפושים אחר נעדרים בשיטפונות במערב הממלכה. צבא ירדן שלח גם נגמ"שים לפינוי אזרחים מהאזורים שכוסו במי השיטפונות. משרד המים של ירדן אמר כי בשיטפונות נאגרו יותר משמונה וחצי מיליון מטרים מעוקבים של מים בכמה סכרים ברחבי המדינה. דובר המשרד הכחיש דיווחים על חשש לקריסתו של אחד הסכרים ואמר כי מדובר בשמועות בלבד. בירדן 14 סכרים.

גם כוויית הכריזה על מצב חירום בעקבות השיטפונות. בבירה הוצפו דרכים רבות ודווח על הפסקות חשמל. חברת הנפט הלאומית הכריזה על מצב חירום, ויש חשש שמתקני נפט יינזקו. זאת הפעם השנייה בתוך כמה ימים שהשיטפונות בכוויית משתקים את החיים במדינה.

לפני כשבועיים נהרגו לכל הפחות 20 בני אדם כתוצאה משיטפונות בירדן, מרביתם ילדים שנסחפו למוות באוטובוס תלמידים בו נסעו. צה"ל ויחידת חילוץ מגילות של המשטרה סייעו לירדן בחילוץ ההרוגים והנפגעים.

מדובר צה"ל נמסר כי "הצבא החל בסיוע לחילוץ אוטובוס הילדים הירדני סמוך לים המלח בצידו הירדני. לאור בקשת ממשלת ירדן, יצאו מספר מסוקי חיל האוויר עם לוחמי 669 בפיקוד מפקד היחידה. הלוחמים מסייעים בפעולות החילוץ ואיתור הנעדרים ועושים ככל שביכולתם על אף תנאי מזג האוויר לסייע לניצולים באזור השיטפון".

שיטפונות גם בישראל: ארבעה מטיילים חולצו

הגשמים לא דילגו גם אלינו: ארבעה מטיילים חולצו אתמול מנחל אוג סמוך לקיבוץ אלמוג שבצפון ים המלח. המטיילים נתקעו בשיטפון וחולצו על ידי יחידה 669 ופקחי רשות הטבע והגנים, בסיוע מסוק של חיל האוויר. אחד המטיילים נפל מגובה ונפצע קל - הוא פונה לבית חולים.

כמו כן, כביש 90 באזור נחל קידרון קרס ונסגר לתנועה בשני הכיוונים כתוצאה מהצפה וזרימת מים חזקה. מהמשטרה נמסר כי ציבור הנהגים מתבקש שלא להגיע למקום ולנסוע בדרכים חלופיות.