פקיד חמאס אוחז במשכורת שקיבל, אתמול
צילום: עבד רחים כתיב, פלאש 90

דיווח: ישראל וקטר הסכימו להגדיל את אספקת החשמל לעזה

העיתון הלבנוני אלאח'באר דיווח שדלק שיוכנס מישראל יסייע במשבר החשמל החמור ברצועה. ישראל מנעה העברת משכורות ל-5,000 פקידי חמאס בשל השתייכותם לזרוע הצבאית
ערן זינגר
10 בנובמבר 2018
11:22

ישראל וקטר הסכימו ישראל וקטר הסכימו ליישב את בעיית החשמל בעזה באמצעות הכנסת דלק מישראל והגדלת אספקת החשמל על ידה, כך דיווח הבוקר (שבת) העיתון העיתון הלבנוני אלאח'באר.

בדיווח נאמר עוד כי 5,000 פקידי חמאס, מתוך 43 אלף, הוחרגו אתמול מחלוקת הכספים שקטר העבירה בשל התנגדות ישראל, משום שהם שייכים לזרוע הצבאית של חמאס.

בנוסף, העיתון דיווח כי שתי המדינות סיכמו להתחיל בהכנות להקמת נתיב ימי בין עזה לקפריסין, בפיקוח בינלאומי ובמעקב בטחוני של ישראל. על פי הדיווח, דרשה ישראל לקבל נוכחות פיזית בנתיב המדובר. בתמורה, הסכים חמאס שיהיו במעבר אמצעי פיקוח דומים לאלה שהיו נהוגים במעבר רפיח בעבר, באמצעות מצלמות וציוד ממוחשב.

אתמול חולקו משכורות פקידי חמאס בעזה בעקבות כסף שהעבירה קטר. נציג קטר בעזה מוחמד אל-עמאדי הכריז כי חלוקת הכסף תימשך שישה חודשים והוא ישמש למשכורות ולמשפחות עניות.

נציגי ממשל חמאס ברצועת עזה הודיעו השבוע כי בנוסף לפקידי הארגון, 5,000 משפחות של ההרוגים בהפרות הסדר האלימות על הגדר, של הפצועים קשה ושל מי שגפיו נקטעו, יקבלו 700 שקלים כל אחת.
השבוע פורסם בחדשות הערב בכאן 11 תיעוד בלעדי של מזוודות הכסף שהכניס לעזה השליח הקטרי. מדובר, כאמור, ב-15 מיליון דולר במזומן שהוכנסו לעזה בשלוש מזוודות טרולי. באו"ם אומרים כי אינם מעורבים בהעברת הכסף לעזה ומכאן שלא ברור מי יפקח שהכסף אכן מגיע ליעדו - לפקידים האזרחיים של ממשל חמאס ברצועה.


מקורות פלסטינים אמרו לעיתון אל-חיאת כי הכנסת הכסף הקטרי לעזה אינה חלק מהסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס שמצרים מתווכת, אלא מדובר בהסדר צד בין ישראל לחמאס בחסות קטר. עם זאת, גורם מדיני בכיר אישר בשבוע שעבר כי נרקמת עסקה בתיווך של מצרים, הכוללת רגיעה ברצועה בתמורה לדלק קטרי ומשכורות לפקידים של חמאס. הגורם הדגיש כי ישראל לא תתפשר על מנגנוני הפיקוח כדי לוודא שהכסף לא יגיע לפעילויות של טרור.

על פי המתווה, עליו פורסם לראשונה בכאן חדשות, בשלב ראשון יופסקו ההפגנות האלימות בגדר. בשלב השני ישראל תשיב לרצועה את משאיות הדלק המגיעות במימון קטרי ובשלב השלישי קטר תממן את משכורות הפקידים שיקצץ יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח כי לאחר שמצרים תפעל לייצב את המצב בעזה, היא תפעל גם לחידוש המגעים לעסקת חילופי שבויים, ולהשגת הפסקת אש למשך שלוש שנים בחסות בין-לאומית. בתמורה לריסון ההפגנות כעת, המצרים יפעלו להסרת 70% מהמצור על עזה, כך לפי הדיווח.