אחרי הזעם של טראמפ: פגישה מפוייסת עם מקרון

אחרי שנשיא ארצות הברית פרסם ציוץ זועם על תמיכתו של נשיא צרפת בהקמת צבא אירופי, השניים תמכו בשיתוף פעולה במסגרת נאט"ו: "יותר אירופה בנאט"ו"
אנטוניה ימין וסוכנויות הידיעות
10 בנובמבר 2018
14:05

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון נפגשו היום (שבת) אחרי שאתמול פרסם טראמפ ציוץ זועם על מקרון. טראמפ, שפרסם את הציוץ עם נחיתתו בצרפת לכבוד ציון 100 שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה, תקף את מקרון שהציע להקים צבא אירופי להתמודדות עם איומים, בין היתר מצד ארצות הברית. "מקרון הציע שאירופה תבנה צבא כדי להגן על עצמה מפני ארצות הברית, רוסיה וסין. זה מאוד מעליב, אולי הם צריכים קודם לקחת חלק שווה בנאט"ו", כתב.

"מעליב מאוד": הציוץ של טראמפ


עם זאת, בפתח הפגישה עם מקרון נשמע טראמפ מפויס יותר: "נהיינו חברים טובים לאורך זמן, יותר ממה שאנשים חושבים. אני מעריך את מה שאתה אומר על חלוקת נטל. אנחנו רוצים אירופה חזקה״. מקרון אמר מצידו כי הוא "חולק את דעתו של הנשיא טראמפ שעלינו לשאוף לחלוקת נטל טובה יותר בנאט"ו, ההצעה שלי לגבי אירופה וההגנה שלה מתכתבת עם זה, כי זה אומר יותר אירופה בנאט"ו".

השבוע אמר מקרון כי אזרחי אירופה לא יהיו מוגנים לחלוטין ללא "צבא אירופי אמיתי". מקרון הזהיר כי אירופה לא יכולה לסמוך על ארצות הברית שתגן עליה, לאחר שזו נסוגה מהסכם שאוסר על רוסיה להשיג טילי קרקע-קרקע לטווח בינוני, שנחתם בשנת 1987.