בנימין נתניהו וולדימיר פוטין
צילום: אי-פי

בלי פגישה עם פוטין: נתניהו ממריא לביקור מדיני בצרפת

ראש הממשלה שקל לבטל את הנסיעה לפריז לאחר שלא תואמה לו פגישה עם הנשיא הרוסי שישהה בעיר במקביל, אך החליט להמריא בכל זאת. טראמפ, מרקל ומנהיגים נוספים צפויים להגיע אף הם לצרפת ולהשתתף באירועים לציון 100 שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה
גילי כהן
10 בנובמבר 2018
18:51

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ימריא הלילה (שבת) לביקור מדיני בצרפת. למרות רצונו של נתניהו לתאם פגישה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שישהה בפריז גם כן באותה העת – פגישה כזו לא נקבעה. נתניהו אף שקל לבטל את נסיעתו לפריז, אך לבסוף החליט לקיימה בכל זאת.

ביום שלישי שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי פגישה בין נתניהו לבין פוטין בוטלה אחרי שכבר סוכמה בין ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, למקבילו הרוסי ניקולאי פטרושב. הפגישה הייתה אמורה להתקיים מחר, במהלך אירועים לציון מאה שנה לסיום מלחמת העולם הראשונה. 


גורם בלשכת ראש הממשלה מסר כי לבקשת הצרפתים, לא מתקיימות פגישות צד במהלך האירועים בפריז וטרם נקבע מועד חדש לפגישה. עם זאת, מקור ישראלי אמר לכאן חדשות כי ברוסיה כועסים על פרסום התקיפה הישראלית בסוריה לאחר הפלת המטוס הרוסי.

דוברו של פוטין, דמיטרי פסקוב, נשאל בשבוע שעבר על הפגישה עם נתניהו בפריז והכחיש כי הייתה מיועדת לקרות. "היא לא יכלה להתבטל, כי היא לא נקבעה", אמר פסקוב לעיתונאים.

אירועי פסגת השלום בפריז, במלאת 100 שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה, יתרכזו מחר בעיקר בשעות אחר הצהריים. בטקס הפתיחה ישתתפו בין השאר נשיא צרפת, עמנואל מקרון; קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל; ומזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. בהמשך צפויים לנכוח באירועים בבירת צרפת גם פוטין וטראמפ.

מוקדם יותר היום נפגשו נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ונשיא צרפת, עמנואל מקרון. זאת, אחרי שאתמול פרסם טראמפ ציוץ זועם על מקרון שבו תקף אותו על שהציע להקים צבא אירופי להתמודדות עם איומים, בין השאר מצד ארצות הברית. "מקרון הציע שאירופה תבנה צבא כדי להגן על עצמה מפני ארצות הברית, רוסיה וסין. זה מאוד מעליב, אולי הם צריכים קודם לקחת חלק שווה בנאט"ו", כתב.

עם זאת, בפתח הפגישה עם מקרון נשמע טראמפ מפויס יותר: "נהיינו חברים טובים לאורך זמן, יותר ממה שאנשים חושבים. אני מעריך את מה שאתה אומר על חלוקת נטל. אנחנו רוצים אירופה חזקה״. מקרון אמר מצידו כי הוא "חולק את דעתו של הנשיא טראמפ שעלינו לשאוף לחלוקת נטל טובה יותר בנאט"ו, ההצעה שלי לגבי אירופה וההגנה שלה מתכתבת עם זה, כי זה אומר יותר אירופה בנאט"ו".