השליח הקטרי וסגנו של סינוואר בעזה

השליח הקטרי לסגנו של סינוואר: "עכשיו דורשים שקט"

בתיעוד שנחשף בכאן חדשות ועורר ביקורת נגד חמאס, נראה השליח לוחש את הדברים באוזנו של בכיר הארגון – אחרי שהכניס לרצועה מזוודות עמוסות ב-15 מיליון דולר • גורם ישראלי: העמקת הפיצול בין הרשות הפלסטינית לחמאס היא נקודה חיובית
גל ברגר וגילי כהן
10 בנובמבר 2018
21:39

שיחה בין סגנו של מנהיג חמאס בעזה לבין השליח הקטרי לרצועה, שתיעוד ממנה נחשף הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11, מעוררת הדים רבים ברצועה. בשיחה נשמע השליח הקטרי אומר לסגנו של יחיא סינוואר, חליל אל-חיה, זמן קצר אחרי שהכניס במכוניתו לרצועה מזוודות עמוסות ב-15 מיליון דולר במזומן: "עכשיו אנחנו דורשים שקט". אל-חיה נקלט בעדשת המצלמה משיב לו: "אין בעיה".

בינתיים, למרות כניסת הכסף הקטרי, ברשתות החברתיות בעזה נשמעו תלונות רבות של פקידים שלא קיבלו את כספי המשכורת שלהם כמובטח וגילו שהם אינם זכאים. גם הג'יהאד האסלאמי פרסם באתר האינטרנט שלו כתבה שבה הוא מתאר את חלומותיהם הוורודים של הפקידים שהפכו סיוט, כשהתברר שקיבלו רק רסיסי משכורת – וגם אלה נפרסו לתשלומים.

השיירה של השליח הקטרי ספגה אתמול יידוי אבנים בעת שנעה ברצועת עזה, ונציגים של פלגים פלסטיניים שונים אף החרימו פגישה עימו.  עבור חלק מהם, קטר נחשבת עדיין למי שמשרתת את אדוניה בבית הלבן, ומבקשת להוכיח לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שהיא מסוגלת להביא לשקט ברצועת עזה.


בצד הישראלי, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספג בשעות האחרונות ביקורת ברשתות החברתיות וגם מצד גורמי אופוזיציה על מתווה ההסדרה שכולל את הכנסת מזוודות הכסף הקטרי לרצועה. למרות זאת, גורם ישראלי אמר לכאן חדשות כי למהלך יש גם נקודה חיובית – העמקת הפיצול בין המתרחש אצל הרשות הפלסטינית בגדה לבין חמאס ברצועת עזה.

גם בדיוני הקבינט שנערכו בשבועות האחרונים נרשמה שביעות רצון מכך שהכסף עובר לעזה למרות ניסיונות של הרשות לסכל את העברתו, ומעמיק את הנתק בזירה הפנים-פלסטינית. זאת, למרות התנגדות מצד השב"כ, שתמך בחיזוק מעמדה של הרשות הפלסטינית גם במהלך הנוכחיים.

בתוך כך, מנהיג הג'יהאד האסלאמי, זיאד נח'אלה השוהה בחו"ל, העביר מסר מוקלט ששודר במהלך אירוע של הארגון ברמאללה, ובו אמר כי אין להפסיק את הפגנות הגדר בעזה או להחליש את עוצמתן תמורת "כמה כספי סיוע וכמה שיפורים בשעות החשמל". נח'אלה קרא להמשיך בתהלוכות על הגדר ואמר כי המשכן יביא הישגים רבים יותר. לדבריו, המטרה המינימלית של התהלוכות צריכה להיות הסרת המצור מעל עזה. "המאבק שלנו לא צריך להיות קשור בסיוע הומניטרי. כשישראל מאפשרת הכנסת סיוע כזה לרצועה, זה רק משום שבעוטף עזה חיים בלחץ בעקבות התהלוכות", אמר.

גם בכיר אש"ף אחמד מג'דלאני התייחס להכנסת הכסף הקטרי לעזה, ואמר לעיתון הפלסטיני "אל-איאם" כי אילו הסכימה הרשות הפלסטינית להכנסת הכסף - הייתה עושה זאת בדרך הרשמית, דרך הבנקים, ולא במזוודות בדרך של מאפיה ומבריחים.