צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המהלך של בכירים בליכוד לסיכול "חוק גדעון סער"

בכירים במפלגת השלטון פנו לראשי ש"ס ויהדות התורה בבקשה שיביעו התנגדות להצעת החוק שתמנע מהנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ שאינו ראש מפלגה. בין ההסברים: אם לא תתנגדו, ייתכן שתיאלצו להתמודד עם יאיר לפיד
מיכאל שמש
11 בנובמבר 2018
08:22

פרסום ראשון: בליכוד ניסו לסכל את "חוק גדעון סער": בכירים במפלגת השלטון פנו למפלגות החרדיות כדי שיתנגדו לחוק. לטענתם, במצב שבו הנשיא לא ירצה להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו הוא עלול להטיל את המשימה על יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, אם לא תהיה לו אפשרות אחרת מתוך הליכוד.

לטענת הבכירים, במקרה כזה החוק יפגע באפשרות שאחד מבכירי הליכוד יוכל לבקש מהנשיא להטיל עליו את המנדט להרכבת הממשלה. ‏עוד הם טוענים כי לנתניהו לא אכפת מה יהיה אחרי שיסיים את תפקידו.

אחרי שאתמול (שבת) הודיעו במפלגת ש"ס כי יתנגדו להצעת החוק שתמנע מהנשיא אפשרות להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ שאינו ראש מפלגה, גם בדגל התורה לא ממהרים לתמוך, בין היתר כדי להביא לתמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במועמד לראשות עיריית ירושלים משה ליאון.

על פי הודעת המפלגה מאתמול, בש"ס "מתנגדים לשינוי של חוק יסוד רק בשל קפריזה ופרנויה". ראשי המפלגות ביקשו לקיים דיון בחוק בפורום ראשי מפלגות ולכן ההצבעה צפויה להידחות.

גם בדגל התורה לא ממהרים לתמוך בחוק. בכיר בש"ס אומר שאין התנגדות מהותית לחוק אלא מדובר בחלק מהמשא ומתן מול נתניהו על ליאון.