השר אופיר אקוניס
צילום: פלאש 90

באופן חריג: השר אופיר אקוניס הופיע בעצמו בפני שופטי בג"ץ

לאחר שהמדינה סרבה להגן על עמדתו בפרשת פרופ' יעל אמיתי שנפסלה מלכהן בתפקיד בכיר בשל עצומה עליה חתמה, השר עצמו הציג את טיעוניו. השופטים לא התרשמו והורו לו לנמק מדוע הוא אינו מאשר את המינוי
אמוץ שפירא
11 בנובמבר 2018
11:26

בגץ הוציא היום (ראשון) צו על תנאי המורה למדינה לנמק מדוע לא תבוטל החלטת השר אופיר אקוניס לפסול את פרופסור יעל אמיתי מלשמש נגידה במועצת הנגידים בקרן ישראל גרמניה לפיתוח מדעי. אוקוניס לא אישר את המינוי בטענה כי אמיתי חתמה בשנת 2005 על עצומה התומכת בסירוב לשרת בשטחים. הצו היה צפוי, משום שהיועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הביעו את תמיכתם בעתירה נגד ההחלטה של שר המדע.

בשל סירוב המדינה לייצג את עמדתו השר אוקוניס התייצב בעצמו באופן חריג לדיון והשמיע את נימוקיו. על פי העמדה שהציג השר הוא מתנגד לסרבנות משני צדי המפה הפוליטית. לדברי אוקוניס הוא פועל לפסילת המינוי משום שפרופ' אמיתי סירבה לחזור בה מתוכן המכתב עליו חתמה.

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר בעקבות הצו שניתן: "החלטת בג"צ לקבל את בקשת ור"ה (ועד ראשי האוניברסיטאות) למתן צו על תנאי מעבירה מסר חד וברור לשר אקוניס ולשרים בכלל, לפיו אין לערב שיקולים פוליטיים בהחלטות מקצועיות. דווקא התנהלות השר היא שמכניסה שיקולים פוליטיים לעשייה המדעית ישראלית ומשרתת תנועות כגון ה-BDS בעולם".

עוד נמסר: "מדובר במינוי ראוי ומוצדק שאושר הן ע"י הקרן והן ע"י סגנית המדען הראשי, על סמך הישגיה המקצועיים ומומחיותה בתחומים הרלוונטיים לתפקיד. נציגי אקדמיה ישראלים, כדוגמת פרופ' אמיתי, מובילים ומחזקים את תדמיתה של ישראל בעולם כמדינה המובילה מדע פורץ דרך וזה האינטרס שצריך להוביל את כולנו".