סרי לנקים עצורים
צילום: אי-פי

מבקשי מקלט מסרי לנקה כלואים בישראל שבועיים ללא זכויות

13 אזרחי סרי לנקה, שהזדהו כמתנגדי השלטון החדש בארצם, נמלטו לישראל עם ויזת תייר. לטענתם: הם קיבלו איומים על חייהם. עם נחיתתם נלקחו לשימוע שהתקיים שלא לפי הנהלים והוחלט לגרש אותם. בעקבות פנייה של מוקד הסיוע לפליטים ומהגרים הורה בית הדין לביקורת משמורת לשחררם אך המדינה ערערה
יובל אגסי
11 בנובמבר 2018
14:44

13 מתנגדי שלטון מסרי לנקה נמלטו לישראל לפני כשבועיים, אך בארץ לא אושר להם להגיש בקשה למקלט מדיני, נעשה להם שימוע שלא כדין והוחלט לגרשם. הם ברחו מארצם יומיים לאחר שהשלטון באי התחלף. לטענתם נמלטו בשל איומים על חייהם.

ה-13, בהם 11 גברים ושתי נשים, נחתו בנתב"ג כשבידיהם ויזת תייר. עם נחיתתם התכוונו להגיש בקשה למקלט מדיני, אך במקום זאת נעצרו ונלקחו לשימוע. בשימוע שהתקיים ללא מתורגמן, בניגוד לנהלים, שכאחד מחברי הקבוצה משמש דובר לכלל הקבוצה, נקבע כי הם משקרים. הם נלקחו למתקן יהלו"ם למסורבי כניסה בנתב"ג.

בהמשך הועברו חברי הקבוצה לכלא גבעון, שם, לטענתם, נמנעה מהם גישה לעולם החיצון, נאסר עליהם לבצע שיחות טלפון, לא אושר להם להגיע לחפציהם ובמשך שבוע הם לא החליפו בגדים. פרט לכך נמנעה מהם גישה לתרופות ואחד מחברי הקבוצה, הסובל ממחלת כליות וסוכרת אף הועבר לאשפוז בבית החולים קפלן.

המקרה נודע לאנשי מוקד הסיוע לפליטים ומהגרים כשאחד מחברי הקבוצה הצליח לשלוח הודעה מהסלולרי שלו לחברת הקהילה הסרי לנקית בארץ. רגע לפני שנלקחו למעצר הגיעו אליהם עורכי הדין של המוקד למתקן והורשו להיפגש עמם ולקבל מהם ייפוי כוח לייצגם.

בדיון שהתקיים בבית הדין לביקורת משמורת, טענה המדינה כי ה-13 מסורבי כניסה, ולמעשה מעולם לא נכנסו לישראל ולכן חוק הכניסה לישראל לא חל עליהם. מתוקף הטיעון הזה - נמנעות מהם עד כה זכויות שמגיעות לכל אסיר כמו הפקדה של כסף בקנטינה, ולכן גם אין להם דרך להתקשר. בית הדין לביקורת משמרות קבע כי המעצר היה לא חוקי ושראוי היה לשחרר את חברי הקבוצה לאלתר, אך המדינה ערערה על ההחלטה לבית המשפט המחוזי.

עורכת הדין טל שטיינר, מנהלת המחלקה המשפטית של המוקד לסיוע לפליטים ומהגרים, אמרה בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' כי המדינה טענה שמתקן יהלו"ם הוא אקס טריטוריה ושחוקי המדינה לא חלים שם. "לכן, למדינה יש סמכות להחזיק אותם במעצר עד אין קץ וללא ביקורת שיפוטית".

"האנשים האלה הצליחו ליצור קשר עם העולם החיצון, אך הם החריג. הנקודה שמפחידה אותנו בסיפור הזה היא מי יודע כמה אנשים ישנם שבכלל לא מצליחים ליצור קשר. בדיון בבית הדין נציג משרד הפנים התגאה שהייתה קטינה שהוחזקה שמונה חודשים במתקן יהלו"ם בלי שאף אחד ידע מזה. זה דבר להתבייש בו".

ברשות האוכלוסין וההגירה מסרו בתגובה כי לבית הדין לבקורת משמורת אין כלל סמכות לדון במקרים של מי שסורבה כניסתם לישראל ומטעמים אלה הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי. "לגופו של עניין", אומרים ברשות, "13 הנוסעים הגיעו למעבר הגבול בנתב"ג ובעת תשאולם הודו באופן מפורש כי הגיעו לצורכי עבודה בישראל. זוגית הבקשה למקלט לא עלתה בשום שלב, גם לא עם סירוב כניסתם, אלא רק לאחר שהובא להם ייצוג, אז עלה הנושא לראשונה-מה שמעלה כמובן תהיות".