מנהרות חמאס בעזה
פלאש 90

דיווח: מטרת הפעולה - חטיפת האחראי על המנהרות בחאן יונס

בלבנון דווח כי הכוח המיוחד של צה"ל נכנס לרצועה במטרה ללכוד בכיר במערך המנהרות של חמאס. בכיר בארגון: ישראל רוצה לחרב את הרגיעה. מצרים מנסה למנוע הסלמה נוספת במצב
שמעון מיג'אן, רועי קייס
12 בנובמבר 2018
06:38

 בתקרית הביטחונית אמש (ראשון) בדרום רצועת עזה נהרגו שבעה פלסטינים בהם מפקד מקומי בזרוע הצבאית של חמאס, נור ברכה (37), ועוד שבעה נפצעו. מקורות פלסטינים מסרו כי ברכה שימש מפקד גדוד מזרח חאן יונס בחמאס. בהרוגים גם שומר ראשו מחמד אל-פרא.


מקורות בעזה אמרו לעיתון הלבנוני" אל-אח'באר" שהיעד של הכוח הישראלי המיוחד היה לחטוף את האחראי על רשת המנהרות במזרח ח'אן יונס בדרום הרצועה, אך הפעולה לא הצליחה להביא ללכידתו או לחיסולו. עוד דווח כי הכוח השתמש ברכב שסופק על ידי אחד המשת"פים של ישראל. על פי דיווח אחר מדובר ברכב מסוג "פולקסוואגן".

בעקבות התקרית הביטחונית עברו בתי החולים בעזה לכוננות חירום, ומנגנוני הביטחון של חמאס החלו בשורה של צעדים ביטחוניים ברחבי הרצועה. נמסר עם זה כי הלימודים בעזה יתקיימו היום כסדרם. בזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האסלאמי הועמדו במצב הכן לכל תרחיש. בג'יהאד האסלאמי ובארגון ועדות ההתנגדות העממית איימו לנקום את מותם של ההרוגים באירוע.

הבכיר שחוסל, נור ברכה

בכיר בחמאס אמר הערב לכאן חדשות כי ארגונו הופתע מעיתוי הפעולה היזומה של ישראל והוסיף כי היא נועדה לחרב את הרגיעה. הוא העריך כי מצרים תנסה לתווך בשעות הקרובות בין הצדדים אך אמר כי לדעתו הפלגים לא ישתקו על הפעולה הזו.

בכיר חמאס, איסמאעיל רדוואן, אמר הלילה בראיון כי "אנו לא משתוקקים למלחמה חדשה עם ישראל. אך אם היא תיכפה עלינו, העם הפלסטיני מוכן לה וההתנגדות תמיד ערוכה להגיב על הפשעים של ישראל". לדבריו, "הפשע הזה לא יעבור ללא עונש. דמם של החללים לא נשפך לשווא וזכותה של ההתנגדות להגיב על התוקפנות". מקשבנו עומרי חיים

בתוך כך, העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" דיווח הלילה מפי מקורות בחמאס שבכירי המודיעין המצרי החלו במגעים עם ההנהגות של ארגון חמאס והג'יהאד האסלאמי ועם ישראל כדי למנוע הידרדרות למערכה חדשה ברצועה אחרי שהצדדים התקרבו לחתימה על הסכם רגיעה ברצועה למשך שנתיים. גורמים בחמאס הטילו על ישראל את האחריות להסלמה האחרונה ואמרו שהמגעים המצריים שכנראה קדמו להם מגעים מקדימים בין מצרים לישראל, התמקדו בהפסקת האש ומניעת הסלמה באמצעות ירי רקטות מהרצועה לעבר ישראל. הגורמים גם רמזו לכך שהצד המצרי ניסה להבין מה עלה בגורלו של הכוח הישראלי המיוחד שפעל בעומק הרצועה ושהמצרים קראו לנהוג באיפוק.