חיילים בגבול עזה (ארכיון)
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

צה"ל: מטרת הפעילות של הכוח בעזה – לא חיסול ולא חטיפה

דובר צה"ל מסר הודעה על האירוע שבו נהרג סגן אלוף מ', לאחר שכוח צה"ל נחשף בעומק הרצועה, ואמר כי פרטיו המלאים של הקצין לא יותרו לפרסום: "הלוחמים נקלעו למציאות מורכבת מאוד ופעלו באופן הרואי"
רועי שרון וכרמלה מנשה
12 בנובמבר 2018
08:19

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, הבהיר הבוקר (שני) כי מטרת הפעילות של כוח צה"ל ברצועת עזה, שבה נהרג סגן אלוף מ', לא הייתה חיסול או חטיפה. מנליס שיבח את תפקודו של מ', וציין כי פרטיו המלאים לא יותרו לפרסום בתקשורת. "הכוח ביצע פעולה ממושכת ונקלע למציאות מורכבת מאוד. הם ניהלו קרב הרואי", הוסיף מנליס.

"במהלך הלילה, כוח מיוחד של צה"ל ביצע פעילות ברצועה כדי לתת מענה לאתגרים שמאיימים על מדינת ישראל", אמר מנליס. "אנחנו פועלים 365 ימים בשנה במגוון כלים, גלויים וחשאיים, כדי לשמר עליונות על פני האויבים במגוון רחב של תחומים".

לדברי דובר צה"ל, "הכוח המיוחד ביצע פעולה ממושכת, שבמהלכה נקלע למציאות מורכבת מאוד. הלוחמים בכוח פעלו באופן הרואי. מרגע שנקלעו למציאות שנקלעו אליה, הם ניהלו קרב הרואי להסרת איום וחילוץ לשטח ישראל. החילוץ שבוצע מורכב מאוד, ובמהלכו גם הצליחו לפגוע במי שאיים וגם לחלץ את כולם לשטח ישראל.


מנליס עדכן כי מצבו של הלוחם הנפצע באירוע עדיין בינוני, והתייצב לאחר ניתוח שעבר בבית החולים סורוקה. עוד אמר כי מאז האירוע נרשמו כ-20 שיגורים מרצועת עזה לישראל. "מעשיו של סא"ל מ' לא יבואו לפרסום בתקשורת, אבל הוא ראוי להצדעת כולנו על פעולות שביצע", סיכם מנליס.

בניגוד לדברי מנליס, מקורות בעזה אמרו לעיתון הלבנוני" אל-אח'באר" שהיעד של הכוח הישראלי המיוחד היה לחטוף את האחראי על רשת המנהרות במזרח ח'אן יונס בדרום הרצועה - אך הפעולה לא הצליחה להביא ללכידתו או לחיסולו. עוד דווח כי הכוח השתמש ברכב שסופק על ידי אחד המשת"פים של ישראל. על פי דיווח אחר מדובר ברכב מסוג "פולקסוואגן".


במקביל, משרד הבריאות הפלסטיני דיווח  כי שבעה פלסטינים נהרגו במהלך הפעילות אמש - בהם נור ברכה, מפקד גדוד בזרוע הצבאית של חמאס. שבעה פלסטינים נוספים נפצעו. בעקבות האירועים בוטלו הלימודים בעוטף עזה, וראש הממשלה קיצר את ביקורו בצרפת. בתוך כך, קו הרכבת שבין אשקלון לבאר שבע הושבת בשל המצב הביטחוני. תחנות שדרות, נתיבות ואופקים יהיו סגורות.

בכיר בחמאס מסר לכאן חדשות: "לא ברור לנו למה בעיתוי הזה בחרה ישראל לנקוט פעולה כזו, שכל תכליתה לחרב את הרגיעה. הפלגים לא ישתקו על הפעולה. זו לא פעולה פשוטה אלא מתוכננת היטב, שנעשתה בעומק הרצועה. רק היום יצא מכאן השליח הקטרי לאחר שישראל אפשרה לו להכניס מיליונים לעזה, ואנחנו בעיצומו של מאמץ הסדרה. עיתוי האירוע הזה תמוה מאוד".