חיילים בגבול עזה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הצנזורית הראשית: "מה שקורה ברשתות זו הפקרות בלתי נסבלת"

על רקע הפצת פרטיו של סא"ל מ' ברשתות החברתיות חרף איסור הפרסום, אמרה תא"ל אריאלה בן אברהם בכאן רשת ב': "יש הרבה מידע שקרי ומגמתי. המטרה שלנו היא למנוע פגיעה בביטחון ישראל, אני פונה לאחריות האישית של אנשים"
בחצי היום
12 בנובמבר 2018
13:46

הצנזורית הצבאית הראשית, תת-אלוף אריאלה בן אברהם, התייחסה היום (שני) לפרטים השונים על סגן-אלוף מ' והמבצע הצבאי אמש בעזה בו נהרג, אשר אסורים בפרסום ומתפרסמים בכל זאת ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת הפלסטיניים. בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' אמרה הצנזורית: "מה שקורה ברשתות זה הפקרות בלתי נסבלת. אני קוראת לאנשים לגלות אחריות ולא להעביר את המידע הלאה".

האזינו לריאיון המלא עם תא"ל אריאלה בן אברהם

עוד אמרה תת-אלוף בן אברהם: "ברגע שאנחנו מבינים שיש אירוע חריג שדורש צנזורה קפדנית, אנחנו מעבירים את ההנחיות שלנו לתקשורת, ומחייבים את כלי התקשורת על פי דין לא לפרסם פרטים שעלולים לסכן את ביטחון המדינה. השיקולים שלנו הם פגיעה ממשית בביטחון המדינה.

"אנחנו רואים ושומעים הכול. אני עליתי לריאיון כי אני חושבת שמה שקורה ברשתות זו הפקרות. יש הרבה מידע שהוא מידע שקרי והוא מגמתי וחלק מהמידע הוא גם נכון. לא צריך להתעסק בזה וצריך להשאיר את זה לרשויות.

"מה שמתפרסם ברשתות החברתיות של האויב זה המון מידע שהוא מגמתי וקשור ללחימה פסיכולוגית. למה אנחנו צריכים לתת להם במה? לא צריך לתת לדברים שהם מפרסמים אישור או אי אישור. זו פגיעה בקודש הקודשים של המדינה ופרס לאויבים".

בתשובה לשאלה עד כמה הצנזורה מתאימה עצמה לרשתות החברתיות, אמרה תת-אלוף בן אברהם: "הצנזורה מתאימה את עצמה למציאות ומאפשרת את השיח מבלי לפגוע בביטחון המדינה. ברשתות החברתיות זורם המון מידע, ואם מתבצעות שם עבירות מידע זה לא אומר שזה בסדר לבצע עבירות כאלה במקומות אחרות.

"אנחנו פועלים כדי לצמצם את הנזק בביטחון המדינה. אנחנו דמוקרטיה ולא דיקטטורה ששולטת בכל המצייצים, ולכן אני פונה לאחריות האישית של האנשים".

עד כה צה"ל התיר לפרסם כי סגן-אלוף מ' נהרג אמש בפעילות מורכבת ברצועת עזה, שמטרתה לא הייתה חטיפה או חיסול. הוא יובא היום למנוחות בשעה 15:00, כאשר שאר פרטי הלווייתו נותרו אסורים לפרסום. בפעילות אמש נפצע קצין צה"ל נוסף, והוא מאושפז בבית החולים סורוקה במצב בינוני.