חלקת הקבר של סא"ל מ'

אלפים ליוו למנוחות את הקצין שנהרג בעזה: "יירשם כגיבור ישראל"

סגן אלוף מ', שנהרג אמש בחילופי האש ברצועה, נטמן ביישובו. פרטים נוספים על הקצין ועל מקום ההלוויה אסורים בפרסום. בהלוויה משתתפים בני משפחה, נשיא המדינה ראובן ריבלין, אנשי צבא ופוליטיקאים. השר בנט לילדיו של הקצין: "השכול האישי שלכם הוא פצע מדמם בלב האומה כולה"
רובי המרשלג ויואב קרקובסקי
12 בנובמבר 2018
15:51

אלפי בני אדם, ביניהם בני משפחה, בכירים בצה"ל ופוליטיקאים, ליוו היום (שני) את סגן אלוף מ', שנהרג בתקרית ברצועת עזה אמש, בדרכו האחרונה. פרטים נוספים על הקצין ועל מקום הלווייתו נאסרו לפרסום.

שר החינוך נפתלי בנט השתתף גם הוא בהלוויה, ואמר כי ״סא״ל מ׳ יירשם בדברי הימים כגיבור ישראל, לצדם של יוני נתניהו, רועי קליין ושאר גדולי וגיבורי העם שלנו. אבל כבד ירד על מדינת ישראל הבוקר".

"מ׳, מטובי מפקדיה ומגיניה של הארץ הזו, כבר לא ישוב", הוסיף בנט. "הוא חי חיי גבורה ועוז, בהם רב הנסתר על הגלוי. על מעשיו לא ניתן להרחיב ואת פעולותיו לא נוכל לפאר כמו שוודאי היינו רוצים, אך תוצאותיהם ניצבות מולנו בגאון, בדמות חיי אדם של רבים מאזרחי ישראל".


בנט פנה לאשתו וילדיו של מ׳ ואמר: ״טרם נכתבו המילים על מנת להביע בפניכם את תנחומינו. אך דעו כי אבא היה גיבור ישראל שבמותו ציווה חיים לרבים אחרים. השכול האישי שלכם הוא פצע מדמם בלב האומה כולה".

קרוב משפחתו של הקצין אמר היום כי קרוביו מכבדים את הוראות הצנזורה לגביו. "יש ניגודיות בסיפור הזה", אמר הקרוב בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. "מצד אחד אנחנו קוראים עליו פרטים ברשת שאנחנו לא יכולים להגיב עליהם, ומצד שני אנחנו מבינים את משמעות הצנזורה. נמשיך להתאבל עליו עד שהדברים יתאפשרו אחרת". 

בן משפחתו של הקצין שחזר כי הם קיבלו את ההודעה על מותו לקראת חצות. "זו אבידה גדולה ובן יקר", הוא אמר והוסיף: "מ' היה לוחם וקצין, גיבור עשוי ללא חת. כמובן שלא ידענו הרבה על מה שעשה, אנחנו לא יכולים וגם לא נוכל לדבר על זה". הוא ציין כי הקצין הקים עמותת נוער שפעלה בצפון הארץ: "הוא היווה מודל לחיקוי להרבה אנשים שהלכו אחריו לאורך השנים".

מ' הותיר אחריו אישה ושני ילדים. לדברי קרוב המשפחה, "הוא הצטיין בכל דרך שעשה. הוא למד באוניברסיטה לתואר שני בכמה תחומים, בהם משפטים, ורק לאחרונה סיים. הפעילות החברתית שלו הייתה ענפה. עברנו אסון כבד מאוד".

האזינו לריאיון עם בן משפחתו של סא"ל מ':

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, הבהיר הבוקר כי מטרת הפעילות של כוח צה"ל ברצועה לא הייתה חיסול או חטיפה. מנליס שיבח את תפקודו של מ', וציין כי פרטיו המלאים לא יותרו לפרסום בתקשורת. "הכוח ביצע פעולה ממושכת ונקלע למציאות מורכבת מאוד. הם ניהלו קרב הרואי", הוסיף מנליס.

"במהלך הלילה, כוח מיוחד של צה"ל ביצע פעילות ברצועה כדי לתת מענה לאתגרים שמאיימים על מדינת ישראל", אמר מנליס. "אנחנו פועלים 365 ימים בשנה במגוון כלים, גלויים וחשאיים, כדי לשמר עליונות על פני האויבים במגוון רחב של תחומים".

לדברי דובר צה"ל, "הכוח המיוחד ביצע פעולה ממושכת, שבמהלכה נקלע למציאות מורכבת מאוד. הלוחמים בכוח פעלו באופן הרואי. מרגע שנקלעו למציאות שנקלעו אליה, הם ניהלו קרב הרואי להסרת איום וחילוץ לשטח ישראל. החילוץ שבוצע מורכב מאוד, ובמהלכו גם הצליחו לפגוע במי שאיים וגם לחלץ את כולם לשטח ישראל.