מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלשיך: המשטרה פחות עצמאית כשמדובר באנשי ציבור

מפכ"ל המשטרה היוצא ציין כי הקדנציה צריכה להתארך משום שבעת מעבר בין מפקדים יש "נפילת מתח" ו"כדי לבסס תהליכי עומק". אלשיך הסביר: "היה לי חשוב לא להיות חריג ולא להיות חייב לאף אחד שום דבר"
אמוץ שפירא
12 בנובמבר 2018
17:21

מפכ"ל המשטרה היוצא רוני אלשיך הדגיש היום (שני) כי המשטרה צריכה להיות ניטרלית ולאכוף את החוק באופן שאיננו מוטה פוליטית. "יש בנושא של אנשי ציבור תהליך מאוד מפוקח ושם המשטרה פחות עצמאית, אבל בשורה התחתונה היא לא מחויבת בדיווח לדרג הפוליטי בשום צורה", אמר אלשיך בכנס החשב הכללי באוצר. 

אלשיך ציין כי קדנציה של מפכ"ל צריכה להיות קבועה לחמש שנים "כדי לבסס תהליכי עומק" ומשום שבמעבר בין מפקדים קיימת "נפילת מתח" אינה בריאה לארגון גדול כמו המשטרה. לדברי אלשיך, כשנשאל מה לכתוב בהצעת המחליטים על אורך הכהונה, התעקש לכתוב את מה שנהוג. "היה לי חשוב לא להיות חריג ולא להיות חייב לאף אחד שום דבר", אמר. 

לדברי המפכ"ל היוצא, היו ניסיונות לאתגר את המודל שלפיו המשטרה תקבע את מדיניות האכיפה, וסיפר כי ניסיון כזה היה המחשבה לאחד את החשבויות של המשטרה ושל המשרד לביטחון הפנים. אלשיך אמר כי "הכתף שקיבלנו מהחשב הכללי הייתה חיזוק לשלטון החוק". 

לפני חודשיים הודיע השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לאלשיך שכהונתו לא תוארך. בהודעה שפורסמה מטעם לשכתו של ארדן נמסר כי הוא הודה לאלשיך על תקופת כהונתו, שבה המשטרה "התעצמה ועברה שינויים ותהליכים חשובים, ששיפרו את תפקודה ואת יכולותיה". ארדן בחר בניצב בדימוס משה אדרי להחליף את אלשיך.