יירוטים מעל שמי אשקלון

מטח לעבר ישראל, חמאס: באר שבע ואשדוד הבאות בתור

מהבוקר התחדש שיגור הטילים לעבר אשקלון, חבל לכיש ויישובי עוטף עזה. הפלגים בעזה אומרים כי הירי מגיע בתגובה לתקיפת מבני מגורים ברצועה. ישיבת הקבינט הוקדמה לשעה 9:00. צה"ל החל בתגבור כוחות חי"ר ושריון למרחב הרצועה
מערכת כאן חדשות
13 בנובמבר 2018
07:12

לאחר כמה שעות של הפוגה התחדש הבוקר (שלישי) שיגור הטילים מרצועת עזה לכיוון אשקלון, חבל לכיש ויישובי עוטף עזה. כיפת ברזל יירטה כמה מהטילים. רקטה נפלה בחצר בית בתוך ישוב במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים אך נזק נגרם לשני בתים. צה"ל השלים הבוקר תקיפה של 150 יעדי טרור של חמאס והג'יהאד אסלאמי ברצועה. 

לכל העדכונים על סבב הלחימה בדרום

דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, אבו חמזה, הציע הבוקר "לישראלים שמעבר לערים באר שבע ואשדוד להישאר לצד המקלטים שלהם". הוא הוסיף כי "מה שאירע מאתמול בערב ועד כה הוא במסגרת התגובות המסורתיות שישראל מצפה להן. אך מה שיבוא בשעות הקרובות - "האויב אינו מצפה לו". לדבריו, "המשך התוקפנות בדרך הזו והפגיעה של האויב בבתים, במקומות ציבוריים ובמתקנים האזרחיים גרמה להתנגדות לקבל החלטה להרחיב את מעגל התגובה". 

בחמאס אמרו זמן קצר לפני כן כי אשדוד ובאר שבע הן היעד הבא אחרי אשקלון. החמ"ל המשותף של הפלגים בעזה אמר שהירי לעבר אשקלון הוא תגובה על הפצצת מבני מגורים בעזה בידי צה"ל.

חיל האוויר פגע במנהרת טרור התקפית בדרג' תפח, ארבעה מתחמים צבאיים בעיר עזה, בית חאנון, ג'בליה וחאן יונס וכן בעמדת שיגור ירי תלול מסלול של ארגון הטרור חמאס בחאן יונס. נוסף על כך הותקפו ארבעה מתחמים צבאיים של ג'יהאד איסלאמי, שני מתחמים בחאן יונס, ושניים נוספים בתל אלהוא ודיר אל באלח.

ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שנועדה להתקיים אחר הצהריים הוקדמה לשעה 9:00. היא תיערך בקריה בתל אביב. במהלך הלילה, בסביבות השעה 2 לפנות בוקר, עודכנו השרים על הקדמת הישיבה, שמראש תוכננה להיות ישיבת עדכונים ביטחוניים ונקבע לשעות אחר הצהריים. שרי הקבינט מצפים כי הצבא יציג אפשרויות להסלמת התגובה הישראלית ברצועת עזה. בד בבד, האו"ם והמצרים המשיכו במהלך הלילה בניסיונות להביא להפסקת אש, וקראו לצדדים לשמור על איפוק בדרום.


צה"ל החל בתגבור כוחות חי"ר ושריון למרחב הרצועה. דובר צה"ל אישר כי אנשי מילואים יזומנו רק מפיקוד העורף ומההגנה האווירית. תא"ל רונן מנליס ציין כי תמונת המודיעין הייתה טובה. "אנשי חמאס מסתתרים. יש מגוון רחב של כלים ועוד נשתמש בהם. המאמץ שלנו להיערכות בהמשך". הרמטכ"ל מקיים בשעה זו הערכת מצב עם ראשי מערכת הביטחון.

הלילה נהרג גבר כבן 40 ושתי נשים נפצעו אנוש וקשה מפגיעת רקטה בבניין מגורים באשקלון. בתחילת האירוע, לאחר פגיעת הרקטה, פונו מהבניין עשרה נפגעים, ביניהם אישה בת 60 במצב אנוש. הגבר ההרוג והאישה שנפצעה קשה התגלו רק כשעה וחצי לאחר שצוותים של מד"א פינו את הפצועים מן הבניין. השניים נלכדו בהריסות דירה בקומה הרביעית ואנשי כוחות ההצלה לא הבחינו בהם כשסרקו את הזירה. שכנים ששבו אל הבניין גילו אותם והזעיקו את מגן דוד אדום.

רק לאחר שעה וחצי, אותרו גבר שנהרג ואישה שנפצעה קשה. השניים נלכדו בהריסות דירה בקומה הרביעית, ואנשי כוחות ההצלה לא הבחינו בהם כשסרקו את זירת הנפילה. שכנים ששבו אל הבניין גילו אותם והזעיקו חילוץ.