תקיפה של חיל האוויר בעזה
צילום: אי-פי

גורם מדיני לכאן חדשות: "ככל הנראה אין מנוס ממבצע צבאי"

הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס לדון באירועי היממות האחרונות. גורם ישראלי לכאן חדשות: ישראל החליטה לעצור אמש את המגעים מול שליח האו"ם ומול המצרים להפסקת אש בשל ירי הרקטות המתמשך. דובר צה"ל מנליס הדגיש כי צה"ל עושה הכל כדי להבטיח את ההגנה הכי טובה שאפשר
יואב קרקובסקי
13 בנובמבר 2018
09:19
עודכן ב 10:44

גורם מדיני אמר הבוקר (שלישי) לכאן חדשות כי ככל הנראה לא יהיה מנוס ממבצע צבאי ברצועת עזה. הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס הבוקר בקריה בתל אביב לדון בהתפתחויות האחרונות. גורם ישראלי אמר לכאן חדשות כי ישראל החליטה כבר אמש לעצור את המגעים להפסקת האש מול שליח האו"ם ומול המצרים, בשל ירי הרקטות המתמשך. כמה משרי הקבינט צפויים לתמוך בהחרפת התגובה הצבאית ברצועה. שרים בקבינט אמרו לכאן חדשות כי הם מחכים לשמוע את התכניות המבצעיות שצה"ל צפוי להציג במהלך הדיון. בכיר בחמאס ציין הבוקר כי המגעים להפסקת אש לא הניבו דבר. 

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס הדגיש בריאיון לקלמן ליבסקינד ויובל אלבשן בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' כי הרבה מאוד נכסים של חמאס הושמדו ביממה האחרונה וכי כמות הרקטות הגדולה שנורתה הלילה לעבר ישראל לא נובעת משיפור יכולות של ארגון הטרור, אלא משום שחמאס רוצה להשיג הישג בפרק זמן מוגבל.מנליס הבהיר כי צה"ל עושה הכל כדי להבטיח הגנה "הכי טובה שאפשר" ופועל בעוצמה רבה. "מאחורי כל תקיפה, עומדת עבודת מודיעין שמביאה לפגיעה במטרת טרור איכותית", אמר דובר צה"ל.

הדובר התייחס לתקרית שבה נהרג סגן-אלוף מ' וציין כי בשל האירוע התגלתה לציבור הפעילות החשאית של צה"ל ברצועה. מנליס אמר כי סגן-אלוף מ' הוא "גיבור אמיתי" וציין כי הוא הציל את הכוח. הדובר התייחס לזליגת פרטיו של סגן-אלוף מ' והסביר כי העובדה שפרטיו נשמרים נועדה לשמור על ביטחון של כוחות אחרים. "אנחנו בבקרת נזקים על האופן שבו חלק מהפרטים יצאו ונחשפו ברשת", אמר מנליס.

הבוקר התחדשו שיגורי הטילים מרצועת עזה לכיוון אשקלון, חבל לכיש ויישובי עוטף עזה, אחרי כמה שעות של הפוגה. כיפת ברזל יירטה כמה מהטילים. רקטה נפלה בחצר בית בתוך ישוב במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים אך נזק נגרם לשני בתים. צה"ל השלים הבוקר תקיפה של 150 יעדי טרור של חמאס והג'יהאד אסלאמי ברצועה. 

הלילה נהרג גבר כבן 40 ושתי נשים נפצעו אנוש וקשה מפגיעת רקטה בבניין מגורים באשקלון. בתחילת האירוע, לאחר פגיעת הרקטה, פונו מהבניין עשרה נפגעים, ביניהם אישה בת 60 במצב אנוש. הגבר ההרוג והאישה שנפצעה קשה התגלו רק כשעה וחצי לאחר שצוותים של מגן דוד אדום פינו את הפצועים מן הבניין. השניים נלכדו בהריסות דירה בקומה הרביעית ואנשי כוחות ההצלה לא הבחינו בהם כשסרקו את הזירה. שכנים ששבו אל הבניין גילו אותם והזעיקו את מגן דוד אדום.

רק לאחר שעה וחצי, אותרו גבר שנהרג ואישה שנפצעה קשה. השניים נלכדו בהריסות דירה בקומה הרביעית, ואנשי כוחות ההצלה לא הבחינו בהם כשסרקו את זירת הנפילה. שכנים ששבו אל הבניין גילו אותם והזעיקו חילוץ.

אמש השמיד צה"ל את ערוץ הטלוויזיה של חמאס "אל-אקצא". עם זה, שידורי הערוץ חודשו. בדיווח בעזה נאמר שצה"ל ירה ירי אזהרה לעבר ביתו של סגן יו"ר המועצה המחוקקת של חמאס, אחמד בחר.