פתקי ההצבעה בבחירות המקומיות
צילום: דוד כהן, פלאש 90

תלונות על העלמת פתקים בכפר סבא: הסבב השני בבחירות המקומיות

הבחירות מתקיימות היום בין היתר בירושלים, בראשון לציון, בבת-ים, באילת, בצפת וברמת גן. שיעורי ההצבעה הגבוהים ביותר נרשמו ברשויות הערביות. בשל המצב הביטחוני נדחו הבחירות במועצה האזורית חוף אשקלון
מערכת כאן חדשות
13 בנובמבר 2018
13:15
עודכן ב 18:48

הקלפיות בסיבוב השני בבחירות לרשויות המקומיות נפתחו היום (שלישי) בשעה 13:00 וייסגרו ב-22:00. הבחירות יתקיימו ביותר מ-50 רשויות שבהן איש מן המתמודדים לא זכה לתמיכה של יותר מ-40% מן המצביעים בסיבוב הראשון. בין השאר יתקיימו בחירות בירושלים, בראשון לציון, בבת-ים, באילת, בצפת וברמת גן. בשל המצב הביטחוני נדחו הבחירות במועצה האזורית חוף אשקלון. שיעור ההצבעה העדכני עומד על 17.8%

בכפר סבא הוגשה תלונה למשטרה על העלמת פתקי המועמד לראשות העיר, יוסי סדבון, מקלפיות ברחבי העיר. לפי החשד, מאות פתקי הצבעה נעלמו ונוצר חוסר במספר קלפיות. 

שיעורי ההצבעה הגבוהים ביותר נרשמו ברשויות הערביות, בדומה לסבב הבחירות הראשון: בדיר אל אסד הצביעו 23% מבעלי זכות ההצבעה, באל קסום 22%, ובבית ג'ן 21%. 

הקרב הכי חם מתקיים בירושלים, שם מתמודדים עופר ברקוביץ', שהיה סגנו של ראש העירייה היוצא ניר ברקת, ומשה ליאון, שקיבל את מרב הקולות בסיבוב הראשון. שלשום תקף יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, במילים קשות את ברקוביץ' וכינה אותו "שטן". בכינוס של המפלגה אמר דרעי ביחס לברקוביץ' כי "השטן עושה גיוס כללי בירושלים. השמאל פועל למענו בכל הכוח".

ביום חמישי האחרון העניקו שני המועמדים ריאיונות לתוכנית "קיטל וסיקולר" בכאן רשת ב' - והכפישו זה את זה. לדברי ברקוביץ', ההתמודדות שלו בסיבוב השני היא מול מנהיגי הסיעות החרדיות בממשלה. "ההתמודדות שלי היא לא מול ליאון, אלא מול גפני ודרעי", אמר ברקוביץ', שסיעתו קיבלה בבחירות את מספר המנדטים הרב ביותר במועצת העיר.

מנגד, ליאון, שבסיבוב הראשון קיבל את מירב הקולות, אמר על ברקוביץ' כי "מאז תחילת הסיבוב השני הוא נוהג בפלגנות ובהסתה. מולי עומד יחצ"ן מסיבות שלא עשה שום דבר שקשור לניהול כל חייו, זה לא השמצה, זו האמת".

בראשון לציון יתמודדו ראש העירייה המכהן דב צור מול רז קינסטליך. בבת-ים יתמודדו ראש העירייה יוסי בכר, שהחליף בשנת 2014 את שלומי לחיאני בשל הגשת כתב אישום נגדו, מול צביקה ברוט - נציג הליכוד. באילת יתמודד ראש העירייה הנוכחי מאיר יצחק-הלוי מול המועמד דובי כהן. ברמת גן מתמודד ראש העירייה המכהן ישראל זינגר, בצל חקירות המשטרה נגדו, מול כרמל שאמה. הבחירות ברמת גן לוו בהשמצות רבות ובהפצת מידע שקרי, והתוצאות בסיבוב הראשון היו צמודות מאוד. בצפת, ראש העירייה המכהן, אילן שוחט, התמודד לאחר שהמשטרה הודיעה על סגירת התיק נגדו, אך לא עבר את הסיבוב הראשון. בסיבוב השני בעיר מתמודדים שוקי אוחנה ונחמן גלבך.

ביישובים הערביים היו אירועי אלימות רבים בעקבות הבחירות המקומיות: בכפר מנדא שבגליל התחתון נפצעו שלושה בני אדם בקטטה המונית שפרצה על רקע תוצאות הבחירות. המשטרה עצרה 26 חשודים במעורבות בקטטה ותבקש להאריך את מעצרם בבית משפט השלום בחיפה. במהלך הקטטה נורו זיקוקים, הושלכו אבנים והוצתו כלי רכב. חבלן ניטרל מטען חבלה שנמצא סמוך לכלִי רכב של המשטרה. במוקד האלימות עומד סכסוך בין שתי משפחות ביישוב.

כמו כן, בכפר טובא זנגריה שבגליל נורו יריות והושלך רימון סמוך לביתו של ראש המועצה וויסאם עמר. הרימון לא התפוצץ אך לבית נגרם נזק. המשטרה פתחה בחקירה. בשבוע שעבר הוצת בניין המועצה המקומית. שבעה תושבי טובא זנגריה בעקבות האירועים האלימים, במהלכן נורו יריות, הושלך רימון הלם לעבר בית והוצתו רכב ורפת. איש לא נפגע. שלושה מן החשודים נעצרו כברשותם רימון הלם.