ההרס מפגיעת רקטה בבית באשקלון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ההרוג מפגיעת רקטה באשקלון - מחמוד אבו עסבה, תושב חברון בן 48

שש רקטות פגעו ישירות בבתים ובבניינים באשקלון. אישה בת 60 נפצעה אנוש ומצבה של אישה כבת 40 קשה. בעקבות נפילות הרקטות בעיר נפצעו 74 בני אדם - אדם אחד נפצע בינוני, מצבם של 61 קל, ו-12 לקו בחרדה
נסים קינן ומשה שטיינמץ
13 בנובמבר 2018
11:19

בפגיעת רקטה שנורתה מרצועת עזה הלילה (שלישי) באשקלון נהרג מחמוד אבו עסבה בן 48 מחברון. לאבו עסבה היה אישור עבודה בישראל. אישה בת 60 נפצעה אנוש ומצבה של אישה כבת 40 קשה. בעקבות נפילות הרקטות באשקלון נפצעו 74 בני אדם ואושפזו בבית החולים ברזילי בעיר - אדם אחד נפצע בינוני, מצבם של 61 קל, ו-12 לקו בחרדה. 

לבית החולים סורוקה בבאר שבע פונו במהלך הלילה עשרה נפגעים. צעיר בן 19 במצב קשה, נותח במהלך הלילה ואושפז ביחידה לטיפול נמרץ כללי כשהוא מונשם ומורדם, שישה נפגעי גוף אושפזו במצב קל ורובם כבר שוחררו. עוד שלושה נפגעי חרדה הגיעו למרכז הרפואי.

שש רקטות פגעו באופן ישיר בבתים ובבניינים באשקלון. הלימודים בעיר לא התקיימו היום וכלל המקלטים המשותפים נפתחו על ידי העירייה. פיקוד העורף אסר על תושבי אשקלון לערוך התכנסויות של יותר מ-300 אנשים. 

לאחר הערכת מצב, פרסם דובר צה"ל החלטה בדבר הקלות במדיניות ההתגוננות באזור עוטף עזה. אושרה עבודה שאינה חיונית בתנאי שקיימת סמיכות למרחב מוגן על פי זמני הכניסה למיגון וניתן אישור לקיים לימודים בגנים ממוגנים בלבד ובתוך היישוב במועצות האזוריות.

ההרוג והאישה שנפצעה קשה באשקלון התגלו רק כשעה וחצי לאחר שצוותים של מגן דוד אדום פינו את הפצועים מן הבניין. השניים נלכדו בהריסות דירה בקומה הרביעית ואנשי כוחות ההצלה לא הבחינו בהם כשסרקו את הזירה. שכנים ששבו אל הבניין גילו אותם והזעיקו את מגן דוד אדום.

גורם מדיני אמר הבוקר לכאן חדשות כי ככל הנראה לא יהיה מנוס ממבצע צבאי ברצועת עזה. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הבוקר בקריה בתל אביב לדון בהתפתחויות האחרונות. גורם ישראלי אמר לכאן חדשות כי ישראל החליטה כבר אמש לעצור את המגעים להפסקת האש מול שליח האו"ם ניקולאי מלדנוב ומול המצרים, בשל ירי הרקטות המתמשך.

כמה משרי הקבינט צפויים לתמוך בהחרפת התגובה הצבאית ברצועה. שרים בקבינט אמרו לכאן חדשות כי הם מחכים לשמוע את התכניות המבצעיות שצה"ל צפוי להציג במהלך הדיון. בכיר בחמאס ציין מוקדם יותר כי המגעים להפסקת אש לא הניבו דבר. 

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס הדגיש בריאיון לקלמן ליבסקינד ויובל אלבשן בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' כי הרבה מאוד נכסים של חמאס הושמדו ביממה האחרונה וכי כמות הרקטות הגדולה שנורתה הלילה לעבר ישראל לא נובעת משיפור יכולות של ארגון הטרור, אלא משום שחמאס רוצה להשיג הישג בפרק זמן מוגבל.מנליס הבהיר כי צה"ל עושה הכל כדי להבטיח הגנה "הכי טובה שאפשר" ופועל בעוצמה רבה. "מאחורי כל תקיפה, עומדת עבודת מודיעין שמביאה לפגיעה במטרת טרור איכותית", אמר דובר צה"ל.