צילום: הדס פרוש, פלאש 90

דיווחים סותרים על הפסקת אש; אין תגובה בישראל

הג'יהאד האסלאמי מסר המאמצים המצריים והבינלאומיים לתיווך נמשכים. משלחת מצרית צפויה לבוא מחר לישראל במסגרת המאמצים להפסקת אש. דיפלומט מטעם משלחת האו"ם לאזור יבקר מחר בעזה
גל ברגר וגילי כהן
13 בנובמבר 2018
12:14
עודכן ב 16:33

דיווחים סותרים על הפסקת אש בין חמאס והפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה לישראל התקבלו היום (שלישי) מכמה מקורות. תחילה דיווחו מקורות פלסטיניים על הפסקת אש שהייתה אמורה להיכנס לתוקף בשעה 15:30, אך בכיר בחמאס אמר כי למרות שנראה ששני הצדדים מנסים להרגיע את המצב, הוא אינו חושב שיש החלטה כזאת. מקור נוסף ברצועה אישש את הדברים ואמר כי אין החלטה של הפלגים הפלסטיניים לנצור את האש. בישראל טרם התקבלה תגובה בעניין.

הג'יהאד האסלאמי מסר כי המאמצים המצריים והבינלאומיים לתיווך נמשכים. מקור המעורה בפרטי התיווך הדיפלומטי במטרה להשיג הסכם הפסקת אש אמר מוקדם יותר לכאן חדשות כי המגעים נמשכים, גם מול ישראל. ערוץ הטלוויזיה הערבי אל ראד דיווח כי הפלגים הפלסטיניים נענו לבקשת המתווכים להפסיק את שיגור הרקטות. דיפלומט מטעם משלחת האו"ם לאזור יבקר מחר בעזה, כך מאשר לכאן חדשות גורם המעורה בפרטים.

ביקורו של הדיפלומט מתקיים כאשר גם בשעות אלו מנסים המצרים ושליח האו"ם מלאדנוב להביא להפסקת אש בין חמאס לישראל. כלי תקשורת ערביים דיווחו כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כמאל, התערב אישית במגעים וביקש מחמאס לנהוג באיפוק בתגובותיו על פעולת צה"ל שלשום בערב. 


העיתון הלבנוני "אל־אח'באר" דיווח כי הפלגים הפלסטיניים סירבו להיענות לבקשה בטענה שהפעילות הישראלית בתוך הרצועה היא בבחינת "בגידה מכוונת". בעיתון "אל ערבי אל ג'דיד", המקורב לקטר, דווח כי גם קטר ונורבגיה פעלו למנוע הסלמה.

בכיר במשרד החוץ בקהיר אמר לאתר האינטרנט "אלחליג' און ליין" שבמפרץ הפרסי כי ישראל הונתה את מצרים בפעולה המבצעית בתוך הרצועה "בזמן כה רגיש" שבו מושקעים מאמצים להשגת רגיעה. הבכיר המצרי הוסיף כי הפעולה הזו "החזירה את מאמצי מצרים לנקודת ההתחלה".

גורם מדיני אמר הבוקר לכאן חדשות כי ככל הנראה לא יהיה מנוס ממבצע צבאי ברצועת עזה. הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס הבוקר בקריה בתל אביב לדון בהתפתחויות האחרונות. גורם ישראלי אמר לכאן חדשות כי ישראל החליטה כבר אמש לעצור את המגעים להפסקת האש מול שליח האו"ם ומול המצרים, בשל ירי הרקטות המתמשך.

כמה משרי הקבינט צפויים לתמוך בהחרפת התגובה הצבאית ברצועה. שרים בקבינט אמרו לכאן חדשות כי הם מחכים לשמוע את התכניות המבצעיות שצה"ל צפוי להציג במהלך הדיון. בכיר בחמאס ציין הבוקר כי המגעים להפסקת אש לא הניבו דבר. 

בפגיעת רקטה שנורתה מרצועת עזה הלילה באשקלון נהרג מחמוד אבו עסבה בן 48 מחברון. לאבו עסבה היה אישור עבודה בישראל. אישה בת 60 נפצעה אנוש ומצבה של אישה כבת 40 קשה. בעקבות נפילות הרקטות באשקלון נפצעו 74 בני אדם - אדם אחד נפצע בינוני, מצבם של 61 קל, ו-12 לקו בחרדה.