תקיפה של צה"ל ברצועת עזה
צילום: אי-פי

מקורות בעזה: חמאס נבהל מהפלת הבניינים ולא רצה להיגרר למלחמה

בכיר בחמאס אמר לכאן חדשות כי הפלגים ברצועה חשו כבר בשעות הבוקר שהם מיצו את סבב הלחימה עם ישראל, והמתינו לישיבת הקבינט: "עכשיו ישראל מבינה טוב יותר את כללי המשחק" • מקור דיפלומטי: יש הבנות על חזרה להסכמות צוק איתן, הסיטואציה מאוד רגישה
גל ברגר
13 בנובמבר 2018
21:33

מקורות ברצועת עזה אמרו הערב (שלישי) לכאן חדשות כי חמאס לא רצה שסבב הלחימה עם ישראל ייגרר למלחמה, כבר מהרגע הראשון. אחד המקורות טען כי חמאס נבהל מהפלת הבניינים בעזה בתקיפות חיל האוויר, ולכן מיהר לסיים את הסבב ולהכריז יחד עם שאר הפלגים על הפסקת אש.


בכיר בחמאס בעזה אמר לכאן חדשות כי כבר הבוקר חשו הפלגים ברצועה שהם מיצו את הסבב הנוכחי, אך המתינו לישיבת הקבינט הישראלי. עוד טען הבכיר כי הסבב היווה מכה לישראל, ש"מבינה עכשיו טוב יותר את כללי המשחק - שעזה היא לא מקום קל, ולא נאפשר פעולות כאלה בלי תגובה".

בתוך כך, מקור דיפלומטי המעורה במגעים לתיווך בין ישראל לחמאס אמר לכאן חדשות כי הושגו הבנות לחזור להסכמות שאחרי מבצע צוק איתן ב-2014. "הסיטואציה מאוד רגישה", הוסיף המקור. לאחר הפסקת האש, קיים חמאס עצרת ניצחון ברצועת עזה.


משרד החוץ של מצרים פרסם הערב התייחסות רשמית ראשונה של קהיר להתפתחויות בין ישראל לארגונים ברצועה, והודיע כי הוא דרש מישראל להפסיק באופן מיידי "כל צורה של פעולה צבאית" בעזה. בהודעת משרד החוץ בקהיר הודגש כי יש "לשים קץ לאלימות ולהסלמה, ולהחזיר את השקט באופן מיידי. מצרים מודאגת מאוד מההסלמה".

עוד נכתב: "משרד החוץ המצרי הזהיר מההשלכות השליליות והמסוכנות של המשך מעגל ההסלמה בשטחים הפלסטיניים. חשוב להימנע מכל מה שיחמיר את המצב ההומניטארי בשטחים הפלסטיניים וימוטט את האפשרות לכונן את השלום המצופה ואת החזרת הזכויות לעם הפלסטיני".