בית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג
צילום: אי-פי

"פינטז לרצוח יהודים": מקורב לרוצח מבית הכנסת בפיטסבורג נעצר

בני משפחתו של העצור ג'פרי קלארק פנו לרשויות ואמרו כי היה מעורב בתנועת ה"אלט-רייט" הימנית קיצונית, והיה "חבר" של החשוד ברצח רוברט באוורס ברשת החברתית "גאב". לדברי בני המשפחה, קלארק אמר לאחר רצח 11 המתפללים בבית הכנסת, כי "זה הגיע לנרצחים"
יואב זהבי
14 בנובמבר 2018
17:50

הרשויות בארצות הברית עצרו היום (רביעי) את ג'פרי קלארק - מקורב לרוברט באוורס, המואשם ברצח 11 מתפללים בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג לפני כשבועיים. קלארק, שהורשע בעבר בעבירות נשק, נעצר הפעם בעקבות פנייה של משפחתו לרשויות.

לפי פנייתם של בני משפחתו, קלארק היה מעורב בתנועת ה"אלט רייט" הימנית קיצונית, והיה חבר של באוורס ברשת החברתית "גאב" - שם פרסם החשוד בביצוע הטבח בפיטסבורג דברי נאצה אנטישמיים. עוד נמסר מהמשפחה כי אחיו של קלארק התאבד שעות ספורות לאחר הטבח בפיטסבורג, ומאז הבליט קלארק את דעותיו הקיצוניות, ואמר על הרצח ש"זה הגיע לנרצחים" וכי הוא ואחיו "פינטזו לרצוח יהודים ושחורים".

בני המשפחה אמרו לרשויות כי הם חוששים שקלארק גם יעשה משהו שיפגע בו. בשלב זה טרם ידוע האם העצור באמת היה מעורב ברצח בבית הכנסת. 

לפני כעשרה ימים הואשם רוברט באוורס בן ה-46 ב-44 סעיפי אישום ובהם רצח, פשעי שנאה ועבירות אחרות שהעונש המרבי עליהן הוא עונש מוות. התובעים במשפט ציינו כי יבקשו להטיל עליו עונש כזה.

באוורס הגיע לבית המשפט לבוש סרבל אדום כשידו השמאלית חבושה משום שנפצע בחילופי אש עם המשטרה בעת האירוע. הוא לא הרבה לדבר והגיב רק כאשר נשאל האם הוא מבין את כתב האישום נגדו ולשאלה האם הוא כופר או מודה באשמה.