תרזה מיי
צילום: אי-פי

שרי הקבינט בבריטניה אישרו את הסכם הברקזיט

לפי דיווחים, תרזה מיי התקשתה להביא את ההסכם לאישור כאשר עשרה משריה התנגדו לו. האחראי על המו"מ מטעם האיחוד האירופי: "בריטניה תישאר ידידתנו ובעלת בריתנו"
מיכל רשף
14 בנובמבר 2018
23:04

שרי הקבינט בממשלה בבריטניה אישרו היום (רביעי) את טיוטת הסכם הברקזיט בין הממלכה לאיחוד האירופי. לפי דיווחים בבריטניה, ראש הממשלה הבריטית תרזה מיי התקשתה להביא את הסכם לאישור, לאחר שעשרה משריה התנגדו לו.

הנציבות האירופית פרסמה את טיוטת ההסכם, אשר כולל 585 עמודים. לפי הסכם הברקזיט, בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ואת מוסדות האיחוד שהיא רוצה לעזוב ב-29 במרץ 2019. הבריטים יוכלו להאריך את תקופת המעבר של היציאה מהאיחוד, עם כי באופן מוגבל.

עוד עולה מטיוטת ההסכם כי מבחינת הסדרי ביטחון בריטניה תשמור על שותפות עם האיחוד האירופי בכל הקשור למדיניות חוץ וביטחון, כולל השתתפות במשימות מיוחדות של האיחוד וייעוץ בענייני עיצומים. בנושא ההגירה נקבע כי הגירה חופשית לתוך בריטניה תופסק. תוצג מערכת חוקי הגירה חדשים מבוססת כישורים, תותר כניסת תיירים ללא ויזה ויישמרו זכויותיהם של אזרחי האיחוד שגרים בבריטניה ואזרחי בריטניה שגרים באיחוד. בנוסף, יהיה אזור סחר חופשי ללא מכסים על סחורות. בריטניה תוכל לנסח הסכמי סחר עם מדינות אחרות מחוץ לאיחוד בתנאים שלה. 

האחראי על המשא ומתן על הברקזיט מטעם האיחוד האירופי, מישל ברנייר, אמר: "ההסכם קובע צעדים לסיום המשא ומתן. ההסכם מביא ביטחון חוקי בנוגע למשמעויות של הברקזיט. בריטניה תישאר ידידתנו ובעלת בריתנו".

בספטמבר האחרון הודלף מסמך והתפרסם ב"טלגרף" הבריטי, אשר מצביע על כך שמיי תודח על ידי חברי המפלגה השמרנית מיד לאחר השלמת הברקזיט, במרץ 2019. במסמך אף מוזכרים שמות של מועמדים להחליפה בתפקיד.

המסמך, שלפי העיתון הופץ בין חברי פרלמנט ממפלגתה של מיי, כולל שמות של מועמדים להחליפה ומונה את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם. בין המועמדים המוזכרים בו נמצא גם שר החוץ לשעבר בוריס ג'ונסון.

האזינו לריאיון עם הכומר ד"ר גרי מייסון בכאן רשת ב'

בנוגע לאירלנד נקבע כי לא יהיה גבול קשיח, והסחורות יהיו תחת אזור מכס אחד משותף לבריטניה. מדובר במצב זמני שנתון לשינויים ולהסכם עתידי, אם ירצו בכך הצדדים. מעמדה של צפון אירלנד צפוי להיקבע בהמשך. בריאיון לכאן רשת ב' בחודש שעבר אמר הכומר ד"ר גרי מייסון, פעיל מרכזי בהשכנת שלום בין הקהילה הפרוטסטנטית לקתולית, כי קיים חשש שאירים רפובליקנים קיצונים ישתמשו בברקזיט כאמצעי לגיוס תומכים למאבק אלים. מייסון הזהיר כי המצב עשוי להחזיר את חבל הארץ שני עשורים לאחור, לימים שלפני הסכם הפיוס ההיסטורי. מייסון הזהיר מפני השיח האלים המתעורר בחבל. לדבריו, יותר מדי "רימונים מילוליים" מושלכים כעת מצפון לדרום, מדרום לצפון ומבריטניה לאירלנד.