מהומות של ערבים על הגדר ברצועת עזה
צילום: אי-פי

דיווח: ישראל תדון בהקלת המצור על עזה אחרי עסקת שבויים

בשלב הראשון דווח כי ישראל תסכים להכניס דלק לתחנת החשמל ברצועה, לסיוע כספי לחמאס ולהרחבת מרחב הדיג בים ל-12 מייל. בשלב השני יינתן היתר לתושבי הרצועה לייצא את מוצריהם החקלאיים והתעשייתיים
שמעון מיג'אן
15 בנובמבר 2018
08:25

העיתון "אל-חיאת", שיוצא לאור בלונדון, דיווח הבוקר (חמישי) כי ישראל וחמאס חזרו ליישם את ההבנות שהושגו לפני סבב הלחימה האחרון. לפי הדיווח, מפי גורמים פלסטיניים, ההבנות הלא כתובות מבוססות על שקט בתמורה להקלה במצור על הרצועה. ההבנות כוללות הסכמה של ישראל לדון בהקמת נתיב ימי לעזה אחרי שתתבצע עסקת חילופי שבויים ונעדרים.

על פי ההבנות שפורסמו בעיתון, בשלב הראשון ישראל תסכים להכניס כמות נדרשת של דלק לתחנת החשמל ברצועה, לסיוע כספי לחמאס ולהרחבת מרחב הדיג בים ל-12 מייל. בשלב השני יורחב עוד מרחב הדיג ל-20 מייל, יופעל קו חשמל בין ישראל לרצועה ויונח צינור גז לתחנת החשמל.

השלב השני כולל מתן היתר לתושבי הרצועה לייצא את מוצריהם החקלאיים והתעשייתיים, בעיקר לגדה המערבית. בדיווח נאמר כי תהיה הקלה גם בהגבלות שקשורות לחיי היום-יום ולתנועה במעברים. עוד נאמר כי משלחת ביטחונית מצרית צפויה להגיע לרצועה בקרוב כדי להתוות את יישום ההבנות בין הצדדים.

בתום סבב לחימה שנמשך יותר מיממה ובו נהרג אדם אחד באשקלון ונפצעו עשרות, הודיעו לפני יומיים הפלגים הפלסטיניים ברצועה שהושג הסכם הפסקת אש עם ישראל. לפי גורם מדיני ישראלי, חמאס ביקש להגיע להפסקת אש דרך ארבעה מתווכים שונים. "ישראל השיבה שהצעדים בשטח הם שיקבעו, ושומרת לעצמה את חופש הפעולה", הדגיש הגורם.