צחי הנגבי
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

צחי הנגבי:‬ "מעולם לא הבחנתי בין חיי תושבי העוטף לחיי תושבי ת"א, מצטער אם כך הובנתי‬"

לאחר הביקורת החריפה עליו מימין ומשמאל אמר השר לשיתוף פעולה אזורי כי דבריו בריאיון בגלי צה"ל כוונו לכך שמערכה רחבה בעזה הייתה מובילה בהכרח לקרבנות רבים בקרב לוחמינו ולירי מסיבי על ת"א. בריאיון אמר הנגבי כי חמאס הגיב בצורה מדודה ותקף רק את העוטף וכי יש הבדל בין ת"א לבין עוטף עזה
מערכת כאן חדשות
15 בנובמבר 2018
11:55
עודכן ב 13:15

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי מהליכוד מבהיר היום (חמישי) בעקבות הביקורת החריפה שהוטחה בו ימין ומשמאל, כי מעולם לא הבחין בין חיי תושבי העוטף לחיי תושבי תל אביב וכי אם כך הובנו הדברים שאמר בריאיון בגלי צה"ל, הוא מצר על כך.

בריאיון אמר הנגבי כי חמאס הגיב "בצורה מדודה" בסבב האש האחרון ותקף רק את עוטף עזה. בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו אמר הנגבי כי דבריו כוונו לכך "שמערכה רחבה בעזה הייתה מובילה בהכרח לקרבנות רבים בקרב לוחמינו, לירי מסיבי על תל אביב, לפגיעה כלכלית קשה, לפגיעה בתנועה האוירית לישראל ולהשלכות על המשק ועל התיירות". הוא הוסיף כי בסיום המערכה "היינו עלולים למצוא עצמנו בדיוק באותה נקודה שבה אנחנו מצויים היום, ולכן העדפנו להגיע לרגיעה ארוכת שנים, ככל שהיא אפשרית, ללא הסלמה, למען תושבי הדרום ותושבי כל הארץ כאחד. אין בדברים האלה כדי לבטא יחס שונה כלשהו כלפי תושבי הדרום, אנשים אמיצים ומסורים שהממשלה מחוייבת לביטחונם כפי שהיא מחוייבת כלפי כל אזרחי ישראל".

דבריו של צחי הנגבי, עוררו תגובות מימין ומשמאל וגם בקרב ראשי הרשויות שבעוטף עזה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר כי הוא שולל לחלוטין את האמירה שיש הבחנה בין העוטף לבין תל אביב. "התוקפנות של חמאס איננה ״מינורית״ ואין הבחנה בין הירי של חמאס לעבר יישובי הדרום לבין ירי לכל אזור אחר במדינת ישראל". שר המדע אופיר אקוניס קרא להנגבי לחזור בו מאמירתו: "דברי השר הנגבי אינם מתקבלים על הדעת ואינם משקפים את עמדת הליכוד. אנחנו עם אחד והערבות ההדדית היא אבן יסוד בחברה הישראלית". 

יו"ר האיחוד הלאומי השר אורי אריאל אמר כי מדובר בהתבטאות לא ראויה בעליל. "כיצד יתכן ששר בישראל יתבטא בצורה כזאת? עוטף ישראל זו מדינה ישראל ולארגון טרור אין מושג כזה מתקפה מדודה, על אחת כמה וכמה שאזרחי ישראל נפגעו בגוף ובנפש אני דורש מהשר הנגבי להתנצל ומיד על דבריו הקשים." חברו לסיעה, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' אמר כי "אם ‎צחי הנגבי לא יודח היום מהליכוד לליכוד אין יותר זכות קיום".

באופוזיציה תקפו גם כן את הנגבי ובאמצעות דבריו גם את מדיניות הממשלה בהתנהלותה מול חמאס סעזה ובטיפול ביישובי הדרום ועוטף עזה. יו"ר האפוזיציה, חברת הכנסת ציפי ליבני אמרה כי הדברים מזעזעים. בנאום בכינוס השנתי של הפורום הציבורי אמרה ליבני: "אם אנחנו מדברים על ערבות הדדית, אז גם את זה אנחנו מאבדים? יש שווים פחות גם בחיים עצמם? חותרים עכשיו תחת הדבר היחיד שנשאר לנו.״יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' אמרה כי הדברים מזעזעים. "זו בקליפת אגוז ובכנות רבה של הנגבי, תפיסת עולמה החברתית והביטחונית כאחד של הממשלה הזאת, שסבורה שיש דם זול ודם יקר, וחיים שווים פחות ושווים יותר. ממשלה שאינה ראויה לאמון הציבור אלא לבוז עמוק שלו".


ראשי רשויות בדרום תקפו גם הם את הנגבי. גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול אמר כי יצא המרצע מן השק של ממשלת ישראל: "עוטף עזה מחוץ ל׳מדינת ישראל׳. בבוקר בו תושבי עוטף עזה עדיין מלקקים את פצעיהם ומנסים לחזור לשגרה מינימלית אחרי 500 טילים שנורו לעברם ביממה אחת, אנו נאלצים לשמוע את דברי העלבון משר בכיר בממשלת ישראל".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי אמר כי על הנגבי להתבייש. "כנראה ששכחת מי שלח אותך לכנסת ולממשלה. אלו הם תושבי שדרות והדרום ולא תושבי תל אביב. אני קורא לך לחזור בך מאמירתך שלחלוטין אינה משקפת את עמדת חבריך בליכוד".

ראש העיר אשקלון, תומר גלאם, גינה את דברי הנגבי: "האבק עוד לא שכך מהריסות הבתים בעיר, כתוצאה ממתקפת הירי חסרת התקדים שידעה אשקלון בפרק זמן כה קצר, וכבר השר הנגבי פוגע פגיעה נוספת בחוסנם ובעמידתם האיתנה של התושבים, פגיעה אנושה לא פחות מהנזק שגורמים ארגוני הטרור בעזה. אני רואה בעצם ההבחנה, חסרת ההיגיון, בין תושבי עוטף עזה והדרום לבין תושבי המרכז, תקיעת סכין בגבם של התושבים ומוטב יעשה השר אם יחזור בו בהקדם מדבריו הקשים".