תרזה מיי
צילום: אי-פי

טלטלה בלונדון על רקע הברקזיט: גל פרישות ממשלתה של תרזה מיי

חמישה שרים, בהם הממונה על הברקזיט והשר הממונה על צפון אירלנד, הודיעו על סיום תפקידם. מיי בפרלמנט: "הטיוטה שסוכם עליה היא איננו הנוסח הסופי של ההסכם"
יואב זהבי
15 בנובמבר 2018
11:39
עודכן ב 13:24

נמשכים הזעזועים בממשלת בריטניה על רקע אישור הברקזיט: השר לענייני ברקזיט דומיניק ראב הודיע היום (חמישי) על התפטרותו מהתפקיד. לטענת ראב, המצפון שלו "לא שלם" עם טיוטת הברקזיט עליה הוסכם אמש בדיון בהשתתפות ראשת הממשלה תרזה מיי ושרי הקבינט הבריטי. בסך הכל התפטרו עד כה חמישה בעלי תפקידים בממשלה על רקע הפרישה מהאיחוד האירופי: שר הברקסיט, שרת העבודה, השר לענייני צפון אירלנד ושתי שרות זוטרות יותר.

 בהופעתה בפני הפרלמנט אמרה מיי כי העברת הסכם הברקסיט הוא משימה קשה למדי. לדבריה: "אתמול הסכמו על טיוטת ההסכם. נשיא המועצה האירופית אמר שהייתה התקדמות, ושבהמשך החודש תתכנס המועצה האירופית". מיי הוסיפה כי הטיוטה הנוכחית היא איננה הטיוטה הסופית וייתכנו בה שינויים.

נשיא המועצה האירופית, דונאלד טוסק הודיע כי אם לא יהיו השגות בין 27 המדינות החברות באיחוד האירופי - תאשר הוועידה ב-25 בנובמבר את עסקת הברקזיט להפרדות בריטניה מן האיחוד. הדברים נאמרו בהצהרה משותפת של טוסק ונציג האיחוד האירופי למשא ומתן עם בריטניה, מישל ברנייר. בסוף דבריו אומר טוסק: "הרשו לי לומר לחברנו הבריטיים: כמו שאני עצוב על לכתכם, אעשה הכל כדי שהפרידה תהיה תהיה כמה שפחות כואבת לנו ולכם".