פוטין בסינגפור
צילום: אי-פי

פוטין: לא מתכוון להיפגש עם נתניהו בזמן הקרוב

נשיא רוסיה אמר כי שוחח עם נתניהו בצרפת על תקרית הפלת המטוס: "עמדת ישראל ברורה - שהיא לא מעורבת בטרגדיה הזו. לא דיברנו על תאריכים לפגישה"
גילי כהן
15 בנובמבר 2018
12:32

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אומר היום (חמישי) כי אינו מתכוון להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בזמן הקרוב. בתשובה לשאלת עיתונאים בוועידת מזרח אסיה המתקיימת בסינגפור סיפר פוטין כי נתניהו והוא טרם שוחחו על תאריכים קונקרטיים לגבי פגישה עתידית.

פוטין ציין כי במהלך בפגישה קצרה שקיים עם נתניהו 'על הרגליים', כלשונו, בצרפת שוחחו השניים "על הטרגדיה שאירעה עם הפלת המטוס הרוסי בסוריה". הוא הוסיף כי עמדתה של ישראל בפרשה ברורה וידועה. "הם מאמינים כי אינם מעורבים בטרגדיה זו", אמר נשיא רוסיה. הוא הוסיף כי "כמובן דיברנו על כך ועל נושאים אחרים הקשורים ליחסים הבילטראליים, המצב באזור בכלל ובסוריה בפרט".

נתניהו ופוטין טרם נפגשו מאז האירוע לפני כחודשיים שבמהלכו נהרגו 15 חיילים של צבא רוסיה כשטילי נ"מ סוריים שנורו לעבר מטוסים של חיל האוויר הישראלי הפילו מטוס רוסי במזרח סוריה. בצבא רוסיה טענו אז כי מטוסי הקרב הישראליים השתמשו במטוס הביון הרוסי כמגן, בניגוד לטענה הישראלית לפיה מטוסי חיל האוויר היו בשטח ישראל בעת התקיפה.

בעקבות התקרית ציידה רוסיה את צבא סוריה במערכות טילי נ"מ חדישות מסוג S-300. מדובר במערכות מהדור המתקדם ביותר, המשמשות את צבא רוסיה משנת 2010. הן נחשבות למתקדמות יותר ביכולות הרדאר שלהם וביכולות הזיהוי של מטרות.

לאחר התקרית נעשו כמה ניסיונות לתאם פגישה בין פוטין ונתניהו, שהרבו להיפגש בתקופה שקדמה להפלת המטוס בעקבות המעורבות הרוסית בנעשה בסוריה. עם זאת, פעם אחר פעם כשלו המאמצים. לאחרונה אמור היה נתניהו להיוועד עם הנשיא הרוסי בשולי מפגש המנהיגים בצרפת באירועים לציון 100 שנה לסיום מלחמת העולם השנייה, אך בסופו של דבר נפגשו השניים לשיחה קצרה בלבד בעת ארוחת הצהריים.