הפגנה למען חשיפת האמת בנוגע לרצח ג'מאל ח'אשוקג'י
צילום: AP

סעודיה: התביעה דורשת עונש מוות ל-5 מעורבים ברצח חשוקג'י

התביעה הכללית במדינה פרסמה את תוצאות החקירה של רצח העיתונאי בקונסוליה באיסטנבול, והודיעה כי הוגשו כתבי אישום נגד 11 בני אדם בפרשה: "מחכים לתשובה מטורקיה כדי לקבל הוכחות וקלטות". בטורקיה לא מקבלים את ממצאי סעודיה
רועי קייס
15 בנובמבר 2018
12:53

התביעה הכללית בסעודיה פרסמה היום (חמישי) הודעה על תוצאות החקירה של רצח העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י  בקונסוליה באיסטנבול בחודש שעבר. לפי ההודעה, יוגשו כתבי אישום נגד 11 בני אדם בפרשה, והתביעה מבקשת לגזור על חמישה מהם עונש צוות.

על פי גרסת הפרקליטות הסעודית סגן ראש המודיעין הכללי לשעבר, אחמד עסירי, הקים צוות שיחזיר את ח'אשוקג'י לממלכה, אך מפקד הפעולה החליט להרוג אותו, אם לא יצליחו לשכנע אותו לחזור מטורקיה. לפי החקירה, בקונסוליה התפתחה קטטה שבסיומה הוזרק חומר מסמם לח'אשוקג'י  וכתוצאה מכך הוא מת. גופתו בותרה והועברה מחוץ לשגרירות למשתף פעולה טורקי מקומי. עוד נטען כי יועץ לשעבר לבית המלוכה הסעודי השתתף בהכנת המבצע להחזרת חשוקג'י לריאד.

במקביל, דובר התביעה הכללית בסעודיה אמר במסיבת עיתונאים כי ריאד ביקשה מתורכיה לספק לה הוכחות והקלטות קול שיסייעו בחקירת הרצח. לדבריו, הם עדיין ממתינים לתשובה של הצד התורכי בנושא. לדבריו, התביעה מבקשת עונש מוות בעבור חמישה אנשים שהורו לרצוח אותו וביצעו זאת.

גורם תורכי הגיב בשיחה עם רשת אל-ג'זירה לגרסה של התביעה הכללית הסעודית כי ההנחיה הראשונית הייתה להחזירו לסעודיה ולא לחסל את ח'אשוקג'י: "הצוות שהגיע מסעודיה לאיסטנבול הגיע עם הנחיה לרצוח את ח'אשוקג'י".