בנימין נתניהו ומשה כחלון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כחלון לנתניהו: לקיים את הבחירות בהקדם האפשרי

ראש הממשלה נפגש עם שר האוצר כחלק מהשיחות שהוא עורך עם ראשי הקואליציה. מלשכת כחלון נמסר: "במצב הנוכחי לא ניתן להשיג את היציבות הנדרשת, הוא מוכן להוביל את המהלך בתיאום עם שאר גורמי הקואליציה"
מיכאל שמש
15 בנובמבר 2018
13:11

יו"ר כולנו ושר האוצר, משה כחלון, נפגש היום (חמישי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והבהיר לו כי במצב הנוכחי – יש לקיים את הבחירות בהקדם האפשרי. "טובת המשק והכלכלה מחייבים ללכת לבחירות מהר ככל הניתן", נמסר בהודעה של לשכת כחלון.

נתניהו נפגש עם שר האוצר במסגרת סבב הפגישות שהוא עורך עם ראשי המפלגות, על רקע הסערה שגרמה התפטרותו של אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון. בהודעה מטעם כחלון נאמר עוד כי "היציבות הנדרשת בעת הזאת לא ניתנת להשגה במצב הנוכחי ולכן המעשה האחראי ביותר הוא הקמת ממשלה חדשה, חזקה ויציבה. כחלון הבהיר שהוא מוכן להוביל את המהלך בתיאום עם שאר גורמי הקואליציה".

בסביבתו של ראש הממשלה הגדירו הבוקר את היממה הקרובה כ"גורלית" בשאלת הקדמת הבחירות. לטענת מקורביו, נתניהו עשוי להכריע כבר היום אם למנות את יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, לשר הביטחון – או לחילופין לפנות לבחירות מוקדמות. בסיעת הבית היהודי הוחלט להציב את מינויו של בנט לשר הביטחון כתנאי להישארותה בממשלה.

עוד לפני קבלת ההחלטה על מועד הבחירות, הבוקר פורסם בכאן רשת ב' כי בכירים בכנסת כבר גיבשו תוכנית עבודה לחודשים הקרובים, על מנת לשרוד עם קואליציה צרה של 61 ח"כים בעקבות התפטרות ליברמן. אם אכן יוחלט על המשך פעילות הקואליציה, הכנסת תשותק בפועל ולא תקדם שום חקיקה משמעותית, גם אם באופן רשמי היא תוסיף לעבוד.

לפי התוכנית, חקיקה שנחשבת למסובכת תוקפא ותרד מהשולחן, מתוך הבנה שלא ניתן לקדם חוקים מורכבים ושנויים במחלוקת במצב הנוכחי. חוקים כמו חוק היועמ"שים, חוק גדעון סער, עונש מוות למחבלים ופסקת ההתגברות יוקפאו. הקואליציה תתמקד בעיקר בהדיפת חוקים של האופוזיציה, ותקדם רק מה שתהיה חייבת.


יו"ר הקואליציה דודי אמסלם (הליכוד) קרא בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' שלא להעניק לבנט את תיק הביטחון ולמעשה ללכת לבחירות מוקדמות. לדברי אמסלם, אם ראש הממשלה היה שואל אותו אז אסור לתת לבנט את תיק הביטחון כי הוא זה שחולל את המשבר הזה.

"ההתנהגות של בנט בתוך הממשלה לא הייתה קולגיאלית. כך לפחות לפי סולם הערכים שלי. אם יש לך הערה, בשביל זה יש קבינט. אני שמעתי את השרה איילת שקד בטלוויזיה עוד לפני כל האירועים אומרת שצריך להחליף את שר הביטחון. זו חוצפה", תקף אמסלם

חבר הכנסת אורן חזן (הליכוד) תקף את ליברמן, את בנט ואף את ראש הממשלה והדגיש כי הוא "לא מונח בכיס של נתניהו". חזן אמר בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב'. כי "אם ראש הממשלה ייקח את תפקיד שר הביטחון ויביא לידי ביטוי את האמירה 'מר ביטחון של ישראל' ויישם אותה, אין סיבה ללכת לבחירות".

חזן המשיך לתקוף: "מישהו התבלבל בממשלה - ההתפטרות של ליברמן לא פותרת את הבעיה כי אנחנו עדיין במצב ביטחוני רגיש. הרפיסות ששידרנו וההתקפלות בפני חמאס כואבות". חזן כינה את השר בנט "ילד מגודל" ואמר כי "כל מה שמעניין אותו זה תואר עצמי".