היועמ"ש לדינה זילבר: תחזרי לייצג אותי – אך מצפה לשיקול דעת

אחרי העימות עם שקד והבירור שערך לה, היועץ המשפטי לממשלה העביר מכתב נזיפה למשנתו – אך גם הבטיח שעצמאותה תישמר: "דברייך בכנסת היו בסגנון לא ראוי ויכלו להתפרש כחדירה לשדה הפוליטי". השרה שקד: לא אאפשר את הופעתה בוועדות הכנסת במושב הקרוב
תמר אלמוג
15 בנובמבר 2018
14:03
עודכן ב 22:14

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, העביר היום (חמישי) מכתב למשנה לו, עורכת הדין דינה זילבר ובו נזף בה על הביקורת שהשמיעה בכנסת נגד חוק הנאמנות בתרבות. חרף העימות בין זילבר לבין שרת המשפטים, איילת שקד, הבהיר מנדלבליט כי המשנה תחזור לייצג אותו בכנסת ובממשלה. שרת המשפטים אמרה בתגובה כי לא תאפשר הופעה שכזו.

בסיכום הבירור שקיים לזילבר, כתב היועץ המשפטי כי הדברים שהשמיעה בכנסת "היו בסגנון לא ראוי ולא מקובל, ויכלו להתפרש גם ללא כוונה כחדירה לשדה הפוליטי". כפי שפורסם בכאן חדשות, מנדלבליט הדגיש במכתב כי כבר שוחח עם זילבר בעבר על התבטאויות קודמות שלה, והדגיש כי עליה להיזהר. לדבריו, ערב הופעתה בכנסת השניים שוחחו וזילבר קיבלה הנחיות מדוייקות, כשההתבטאות שהשמיעה נגד החוק לא נידונה או נרמזה.


לצד זאת, מנדלבליט הדגיש כי הוא מגן על עובדי משרדו ויגבה את מי שיפעל בהתאם לסמכות ולכללים – "גם אם הדברים אינם מקובלים על גורמים פוליטיים". הוא הדגיש את החשיבות של שמירת עצמאותו של הייעוץ המשפטי, ושיגר עקיצה לעבר שקד כשהצהיר: "ההחלטה היא בסמכותי". הוא שיבח את עבודתה המקצועית והמסורה של זילבר.

היועץ המשפטי הדגיש כי דברים שאמרה זילבר בדיון משקפים לחלוטין את עמדתו באשר לחוק הנאמנות בתרבות וזוכים לגיבוי מלא מטעמו. עם זאת ציין כי בצד דברים אלה, נאמרו על ידה גם דברים החורגים מהמסגרת המקובלת והראויה להתבטאות של נציג היועץ המשפטי לממשלה המשתתף בדיון בכנסת.

"אני מצפה ממך לנהוג בשיקול דעת ולהימנע מהתבטאויות דומות" כתב מנדלבליט אך הוסיף: "למותר לציין כי במסגרת תפקידך תמשיכי לייצגני בכל מקום שבו הדבר יידרש לרבות בכנסת ובממשלה. הגעתך לדיונים תתואם עמי כמקובל ולצד זאת בתקופה הקרובה עליך לתאם עמי מראש את העמדות שבכוונתך להציג שם בשמי".


שרת המשפטים איילת שקד מיהרה להגיב לתוכן המכתב. בהודעה שפרסמה אמרה שקד כי  זילבר פעלה בחוסר סמכות בהתבטאויותיה הפוליטיות ושלפי חוק יסוד הכנסת, הסמכות על בחירת נציגי משרדי הממשלה בוועדות הכנסת נתונה לשר הממונה, ולו בלבד.

"לפיכך, ונוכח הנזיפה של היועץ המשפטי לממשלה בעורכת הדין זילבר, לא אאפשר את הופעתה, בוועדות הכנסת במושב הקרוב. תפקיד פקידי ציבור הוא לבטא את מדיניות הדרג המדיני ולסייע למימושה כל עוד היא מתקיימת במסגרת החוק, ולא לשאת מניפסטים ולשמש כשחקן פוליטי", כתבה שקד.