תרזה מיי
צילום: אי-פי

על אף הביקורת על הסכם הברקזיט, מיי הודיעה כי היא מתכוונת להמשיך בתהליך

מיי נאמה בפני הפרלמנט: "הציבור מצפה מאיתנו לברקזיט ואנחנו מחויבים להשיג לו את זה". זאת על אף שחלק מחברי מפלגתה השמרנית מתנגדים להסכם. היום המפלגה חוותה גל פיטורים מצד שישה פוליטקאים, המתנגדים להסכם, ובראשם השר הממונה על הברקזיט, דומיניק ראב שאמר כי מצפונו "לא שלם" עם ההסכם
מיכל רשף ומואב ורדי
15 בנובמבר 2018
23:21
עודכן ב 23:23

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי כינסה היום (חמישי) מסיבת עיתונאים בלונדון, בה הודיעה כי לא תתפטר ותמשיך ביישום הסכם הברקזיט: "הציבור מצפה מאיתנו לברקזיט ואנחנו מחויבים להשיג לו את זה". זאת על רקע פרסום טיוטת הסכם הברקזיט של הממלכה עם האיחוד האירופי שאושר אתמול בקבינט הבריטי ברוב דחוק, פרישה של שורת שרים מממשלתה של מיי מוקדם יותר היום, שאף יזמו הצבעת אי אמון נגד מיי.

בנאומה, מיי ציינה כי היא לא מעוניינת במשאל עם נוסף בעניין הברקזיט, על אף סקרים שמעידים על שינוי הלך הרוח בעם הבריטי. יתרה מזאת, ראשת הממשלה הבריטית הוסיפה שהממלכה המאוחדת תפרד מהאיחוד האירופי בזמן שנקבע - סוף מרץ 2019.

מיי עמדה היום בפני הקבינט ובפני המרד בתוך מפלגתה - השרים המתפטרים מבקרים בחריפות את ההסכם, וטוענים שהוא ימשיך לכבול את הממלכה המאוחדת לאיחוד האירופי. אותם גורמים אף טוענים שאפשר להשיג הסכם טוב יותר. גם במפלגת הלייבור מבקרים בחריפות את ראשת הממשלה, כשיו"ר האופוזיציה ג'רמי קורבין קורא לשנות את הסכם הברקזיט ה"לא גמור". 

השר לענייני ברקזיט דומיניק ראב הודיע היום על התפטרותו מהתפקיד. לטענת ראב, המצפון שלו "לא שלם" עם טיוטת הברקזיט, והוסיף כי לדעתו "ההסכם לא יועיל למדינה בטווח הארוך - לא בהיבט הכלכלי או הדמוקרטי". בסך הכל התפטרו עד כה חמישה בעלי תפקידים בממשלה על רקע הפרישה מהאיחוד האירופי: שר הברקזיט, שרת העבודה, השר לענייני צפון אירלנד ושתי שרות זוטרות יותר.


בהופעתה בפני הפרלמנט אמרה מיי כי העברת הסכם הברקזיט הוא משימה קשה למדי. לדבריה: "אתמול הסכמו על טיוטת ההסכם. נשיא המועצה האירופית אמר שהייתה התקדמות, ושבהמשך החודש תתכנס המועצה האירופית". מיי הוסיפה כי הטיוטה הנוכחית היא איננה הטיוטה הסופית וייתכנו בה שינויים.

נשיא המועצה האירופית, דונאלד טוסק הודיע כי אם לא יהיו השגות בין 27 המדינות החברות באיחוד האירופי - תאשר הוועידה ב-25 בנובמבר את עסקת הברקזיט להפרדות בריטניה מן האיחוד. הדברים נאמרו בהצהרה משותפת של טוסק ונציג האיחוד האירופי למשא ומתן עם בריטניה, מישל ברנייר. בסוף דבריו אומר טוסק: "הרשו לי לומר לחברנו הבריטיים: כמו שאני עצוב על לכתכם, אעשה הכל כדי שהפרידה תהיה תהיה כמה שפחות כואבת לנו ולכם".