נתניהו ודרעי
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

מרס או מאי: בקואליציה מתווכחים על מועד הבחירות

בפגישות שערך ראש הממשלה עם משה כחלון ואריה דרעי הם הודיעו כי הם מעדיפים לערוך את הבחירות בחודש מרס. מנגד ביהדות התורה סימנו את מאי כמועד המועדף. בתוך כך, בלשכת נתניהו שוקלים ברצינות את מועמדתו של בנט כשר ביטחון
מיכאל שמש
15 בנובמבר 2018
20:45
עודכן ב 22:03

בקואליציה חלוקים ביניהם על מועד הבחירות המועדף, כך עולה מהשיחות שערך היום (חמישי) ראש הממשלה עם ראשי המפלגות. השר משה כחלון אמר לנתניהו כי הוא מבקש לקיים את הבחירות בחודש מרס הקרוב, ולדעתו הצטרף גם השר אריה דרעי. מנגד ביהדות התורה סימנו את חודש מאי כמועד המועדף.

בתוך כך, זמן קצר לפני הצהרתו של נפתלי בנט על כך שהוא מתאים לשמש כשר הביטחון, נרשם מתח גדול בלשכתו של נתניהו. בעקבות כך הועבר מסר לבנט לפיו מועמדותו לתפקיד שר הביטחון נבחנת ברצינות מחר תתקיים פגישה מכרעת בין השניים.


בהצהרתו של יו"ר הבית היהודי הוא לא הציג אולטימטום ברור לנתניהו. בנאום שנשא בכנס השקת הנושא השנתי של מערכת החינוך הוא אמר כי "פניתי לראש הממשלה בנימין נתניהו על מנת שיטיל עליי את תפקיד שר הביטחון, עם מטרה אחת: שישראל תחזור לנצח".

עוד לפני קבלת ההחלטה על מועד הבחירות, הבוקר פורסם בכאן רשת ב' כי בכירים בכנסת כבר גיבשו תוכנית עבודה לחודשים הקרובים, על מנת לשרוד עם קואליציה צרה של 61 ח"כים בעקבות התפטרות ליברמן. אם אכן יוחלט על המשך פעילות הקואליציה, הכנסת תשותק בפועל ולא תקדם שום חקיקה משמעותית, גם אם באופן רשמי היא תוסיף לעבוד.

לפי התוכנית, חקיקה שנחשבת למסובכת תוקפא ותרד מהשולחן, מתוך הבנה שלא ניתן לקדם חוקים מורכבים ושנויים במחלוקת במצב הנוכחי. חוקים כמו חוק היועמ"שים, חוק גדעון סער, עונש מוות למחבלים ופסקת ההתגברות יוקפאו. הקואליציה תתמקד בעיקר בהדיפת חוקים של האופוזיציה, ותקדם רק מה שתהיה חייבת.