קים ג'ונג און
צילום: אי-פי

קוריאה הצפונית: ערכנו ניסוי בנשק טקטי חדש

הניסוי התבצע לאחר שנה בה לא ערכה פיונגיאנג ניסויים פומביים בנשק. קוריאה הדרומית אומרת כי הם בודקים את הדיווח. האמריקנים מסרו כי הם סומכים על ההבטחה שניתנה על ידי קים ג'ונג און
איתמר מרגלית
16 בנובמבר 2018
08:02

התקשורת בקוריאה הצפונית דיווחה לפנות בוקר (שישי) כי המדינה ערכה ניסוי בנשק טקטי חדש ומפותח. בהודעת סוכנות הידיעות המרכזית של קוריאה הצפונית נמסר כי הניסוי בוצע בהצלחה אך לא ציינו באיזה נשק מדובר, אך ככל הנראה נראה זהו לא ניסוי הקשור לנשק גרעיני או לטילים.

השליט קים ג'ונג און צפה בניסוי ומסר כי "זו עוד תצוגת של הצמיחה המהירה בהתפתחות המואצת של מערכות המסוגלות להגן על מדינה שלמה". הוא הוסיף כי אביו, המנהיג לשעבר קים ז'ונג איל, גילה עניין מיוחד במערכת הזאת והוביל את פיתוחה.

מקוריאה הדרומית נמסר כי הם בודקים את העניין ובאיזה סוג נשק מדובר. האמריקנים הגיבו לניסוי ואמרו כי הם סומכים על פיונגיאנג וההבטחה שניתנה על ידי המנהיג קים בפגישה בין המדינות. הניסוי נערך אחרי שהשבוע המשטר בקוריאה הצפונית הביע התנגדות לחידוש האימונים המשותפים של ארצות הברית וקוריאה הדרומית.

בחודש יוני האחרון נפגשו שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג און והנשיא האמריקני דונלד טראמפ בסינגפור. הם חתמו על מזכר הבנות משותף, בו התחייבו קים לפעול לפירוז מוחלט של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. בחודש אוגוסט צייץ טראמפ כי "אני מרגיש שאיננו מתקדמים עם פירוז חצי האי, בגלל עמדתנו הקשוחה בסחר מול סין, איני מאמין שהם מסייעים לתהליך הפירוז כמו שהיו בעבר". 

כמו כן סוכנות הפיקוח של האו"ם על האנרגיה האטומית טענה בחודש אוגוסט כי אין שום ראיות לכך שקוריאה הצפונית חדלה מפעילותה הגרעינית. בשנה האחרונה לא ערכה קוריאה הצפונית ניסויים פומביים בנשק.