זירת הפיגוע בברקן
צילום: פלאש 90

ידעו על הפיגוע: כתב אישום נגד אחיו ואמו של המחבל מברקן

מכתבי האישום עולה שאחיו ואמו של אשרף נעאלווה ידעו שיש ברשותו נשק והוא רוצה למות כשהיד. אחיו מואשם גם בשיבוש הליכי חקירה. המצוד אחר המחבל עדיין נמשך
כרמלה מנשה
16 בנובמבר 2018
09:16

כתבי אישום הוגשו אתמול (חמישי) לבית המשפט הצבאי בשומרון נגד אמו ואחיו של המחבל אשרף נעאלווה שביצע את הפיגוע באזור התעשייה ברקן. השניים מואשמים באי מניעת עבירה. נעאלווה רצח בחודש שעבר את זיו חג'בי וקים יחזקאל-לבנגרונד. התביעה הצבאית גם ביקשה את מעצרם של השניים עד תום ההליכים. 

מכתבי האישום עולה כי אמו של המחבל ידעה שיש בידו נשק והוא מתאמן בו. בנוסף עולה שהמחבל ציין בפניה כשבועיים לפני הפיגוע כי בכוונתו למות כ"שהיד". בהמשך האם יידעה את אחיו של המחבל, והשניים לא פעלו למנוע את הפיגוע. בנוסף לכך, לאח מיוחסת עבירה נוספת של שיבוש הליכי משפט לאחר שניסה להסתיר את מכשיר ההקלטה של מצלמות האבטחה בביתם.

לפני כשבוע הוציא בג"ץ צו זמני המונע את הריסת בית המחבל שביצע את הפיגוע. זאת בעקבות עתירה שהגישה משפחתו של אשרף נעאלווה שעדיין מסתתר מכוחות הביטחון. מדובר בצו זמני עד לדיון שייערך בנושא. צו ההריסה נחתם לאחר שנדחתה השגה שהגישה משפחת המחבל נגד ההריסה. הוא מתיחס לקומת המרתף וקומת הקרקע של המבנה, בהן התגורר המחבל.


במסגרת המרדף אחר המחבל נעצרו כמה פלסטינים החשודים בסיוע למחבל אשרף נעלווה מהכפר שוויכה. בזמן המעצר, בכפר דנבה, הכוח ירה לעבר בית של אחד החשודים, שנעצר והועבר לחקירה. לא היו נפגעים. כמה ימים מוקדם יותר דיווחו מקורות פלסטינים שכוח צה"ל הגיע לכפר, כיתר כמה מבנים ובית ספר שבבנייה וכרז למחבל להסגיר את עצמו.