ליברמן בעוטף עזה
צילום: שחר לוי, משרד הביטחון

ליברמן בדרום: לא ייתכן שראשי חמאס מקבלים חסינות מהקבינט

שר הביטחון היוצא ערך ביקור פרידה בעוטף עזה ואמר לראשי הרשויות כי הם "זכאים לרמת ביטחון כמו בתל אביב". הוא הוסיף כי "אותם אנשים שטרפדו כל החלטה יזומה בעזה שאלו אחר כל בתקשורת מה עם הנייה?"
איציק זוארץ ומשה שטיינמץ
16 בנובמבר 2018
12:59

שר הביטחון היוצא אביגדור ליברמן ערך הבוקר (שישי) סיור פרידה בעוטף עזה ביומו האחרון בתפקיד. במהלך הסיור אמר ליברמן לראשי הרשויות בדרום כי "תושבי עוטף עזה זכאים לרמת הביטחון בדיוק כמו תושבי תל אביב". הוא הוסיף שלא ייתכן שאחרי שחמאס משגר מאות רקטות, ראשי הארגון מקבלים חסינות מהקבינט הישראלי.


"צריך להבין שמה שהסיוע הכספי, 15 מיליון דולר, שאפשרנו להעביר במזומן לחמאס, לרצועת עזה - זה 15 מיליון דולר מימון לטרור נטו. כל אחד שאומר שיש רשימה, שיש מנגנון פיקוח ובקרה ושיש טביעת אצבע, טביעת רגל ועין, הכל אחיזת עיניים. ברגע שכסף במזומן חוצה את גבול הרצועה אין שום פיקוח עליו. אנחנו כרגע מאכילים מפלצת שאם לא נעצור אותה, בעוד שנה נקבל כאן אח תאום של חיזבאללה".

שר הביטחון התייחס להחלטתו להתפטר והדגיש: "במשך שנתיים וחצי נשכתי שפתיים, ניסיתי לשנות דברים מבפנים. אבל שתי ההחלטות האחרונות על העברת 90 מיליון דולר לחמאס בחצי שנה הקרובה וגם ההחלטה על הפסקת האש - אלו היו שתי החלטות יותר מדי".

"צה"ל מוכן ותמיד דרוך, ואי אפשר לגלגל עליו את האשמה", ענה ליברמן לטענה לפיה המטה הכללי לא מעוניין במערכה. "צה"ל כפוף להחלטות של הדרג המדיני. לכן צריך להשאיר אותו מחוץ לוויכוח, את הוויכוח יש לנהל בתוך הקבינט בין שרי הקבינט, שהם אחראים על המדיניות ועל ההחלטות".

שר הביטחון היוצא התייחס לשאלה על התבטאותו בנוגע לחיסול איסמעיל הנייה תוך 48 שעות: "יש שם עוד כמה צדיקים לא רק הנייה. אמרתי ואני אחזור על כך, אותם אנשים שטרפדו כל החלטה יזומה, כל החלטה נחושה בדיוני ערב בקבינט, בבוקר עלו ליומני הבוקר ושאלו 'מה עם 48 שעות, מה עם הנייה?'. אני לא זוכר מה העליתי בקבינט, אבל אני אומר, אותם אנשים בדיוק שטרפדו כל החלטה רצינית ונחוצה בקבינט הם אלו שעלו ליומני הבוקר עם אותם דברים".