מרוקו: תלמידי ביה"ס מוחים על השארת שעון הקיץ

הצעירים יצאו בהמוניהם אל רחובות מרוקו בניסיון לשכנע את הממשלה לבטל את ההחלטה שלא לעבור לשעון חורף, נהגי המוניות בירדן נאבקים בנהגים שהחליטו לעבוד עם האפליקציות "אובר" ו"כרים" וגרמו לשבירת המונופול שלהם בתחום, וגם - מזג האוויר בכווית יצר סערה של ממש בממשלה
רועי קייס ונורית יוחנן
16 בנובמבר 2018
13:51

נהגי המוניות בירדן מנהלים בשנים האחרונות מאבק נגד הנהגים שהחליטו לעבוד עם האפליקציות "אובר" ו"כרים" - מה שגורם לכך שהמונפול שלהם בתחום נשבר. בדומה למדינות אחרות, התחרות גורמת לכך שהנהגים סופגים הפסדים כספיים. השבוע המאבק עלה לכותרות שוב, לאחר שנהגי המוניות יצאו להפגין בטענה שחלק מהנהגים שמשתמשים באותן אפליקציות עובדים ללא הרישיון המתאים.

בשל המחאה, מי שנכנס לעובי הקורה הוא ראש הממשלה עומאר רזאז, שנפגש עם ראשי האיגוד המקצועי של נהגי המוניות והבטיח להם לטפל בנושא. הוא אף לנהגים שנוסעים ללא הרישיון והמסמכים המתאימים ארכה בת שבוע להסדיר זאת. ב-2017 אישר הפרלמנט הירדני חוק שמסדיר את הפעילות של אפליקציות התחבורה "אובר" ו"כרים" בממלכה. נהגי המוניות המסורתיים, כך נראה, עדיין לא אמרו את המילה האחרונה.

בימים האחרונים יצאו לרחובות התלמידים במרוקו כדי להפגין נגד החלטת הממשלה להשאיר את שעון הקיץ על כנו ולא לעבור לשעון חורף. משנת 1967 מרוקו מתנהלת לפי שעון גריניץ', אך בשנים האחרונות עברה לשעון קיץ. ההחלטה שהתקבלה בחודש שעבר, קובעת שהמדינה הצפון-אפריקנית תישאר עם שעון הקיץ גם בחורף משיקולים כלכליים, שקשורים גם לצריכת החשמל במדינה.

מבחינת התלמידים, ההחלטה גוררת איתה קושי רב בהגעה למוסדות הלימוד, שכן הלימודים יחלו אמנם ב-9:00 ולא ב-8:00 בבוקר, אך הוריהם ימשיכו לצאת ליום העבודה ב-8:00. המשמעות היא שהתלמידים ייאלצו לצאת מוקדם כדי להגיע ללימודים.

בנוסף, התלמידים גם יגיעו הרבה יותר מאוחר הביתה ולא תהיה להם אפשרות לחזור לביתם במהלך ההפסקות בין לימודי הבוקר ללימודי אחר הצהריים. "העם רוצה לבטל את השעון" היא הסיסמה הרווחת באותן הפגנות, שעד כה לא הצליחו לשכנע את הממשלה ואת משרד החינוך לחזור בהם מההחלטה.

מזג האוויר הסוער בכווית לא יורד מהכותרות. אתמול נמל התעופה בבירה הושבת לכמה שעות עקב הסערה שפוקדת את המדינה בשבועיים האחרונים. בעקבות נזקי הסופה במדינה המפרצית, יש כבר מי ששילם מחיר - שר העבודות הציבוריות הודיע בסוף השבוע האחרון שהוא מחזיר את המפתחות ומתפטר מתפקידו.